e
sv

BioNTech aşısının mucitlerinden korkutan koronavirüs açıklaması

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucuları Hasret Türeci ve Uğur Şahin, BioNTech aşısının gerisindeki kıymetli iki isim. Virüse karşı bize aşı üzere bir silah sunan bu iki bilim artık birtakım korkutucu açıklamalarda bulundu.

Hasret Türeci ve Uğur Şahin, aşıyı geliştirme süreçlerini anlatan bir kitabın tanıtımı kapsamında The Times gazetesine konuştu. Aşının uğradığı mutasyonlardan da kelam edildi. Hasret Türeci ve Uğur Şahin’e nazaran şimdi koronavirüsün mutasyonlu versiyonları emekleme kademesinde. Türeci ve Şahin, mutasyon ilerleyen vakitlerde çok daha farklı boyutlara gidebilir biçiminde ihtarda bulundu.

“Covid-19 virüsünün mutasyonlarının şimdi ’emekleme’ aşamasında”

Zoom üzerinden yapılan görüşmede Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak. Şu an yalnızca mutasyonun birinci neslini görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar koronavirüsünün bedene saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Ancak virüs oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar öbür noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir” dedi.

Covid-19 olay oranları dünya çapında yine yükseliyor. Hasebiyle yeni varyantlardan da korkuluyor. Şu an resmi bilgilere nazaran Alfa varyantı 193, Beta 141, Gama 91 ülkede ve Delta varyantı 170 ülkede tespit edildi. Mu varyantı olarak isimlendirilen yeni mutasyon ile ilgili Şahin, “Mu varyantı, aşıların yarattığı muhafazayı geçemese bile öbür bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir” diye konuştu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli