e
sv

BioNTech’ten açıklama: “Üçüncü doz, Omicron’a karşı etkili”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Covid-19’un Omicron isimli yeni varyantı nedeniyle pek çok ülkede yeni hadise dalgası yaşanıyor. Ağır aşılamanın olduğu ülkelerde bile rekor sayıda yeni hadiseler açıklanıyor. Omicron varyantının öteki varyantlardan farklı olarak mRNA aşıları üzerinde daha tesirli olduğu tespit edildi. Bu nedenle dünya büyük tehdit ile karşı karşıya. BioNTech ve ABD’li ortağı Pfizer, mRNA koronavirüs aşısının Omicron varyantına karşı tesiri hakkında bir açıklama yayınladı.

BioNTech/Pfizer’den yapılan açıklamada, laboratuvar çalışması sonuçlarına nazaran bu şirketler tarafından üretilen aşının 2’nci dozunun Omicron varyantına karşı daha az tesirli olduğunun tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, aşının 3’üncü dozunun Omicron’u nötralize edici antikorlar sağladığının ortaya konulduğu bildirildi. Bu doğrultuda üç doz aşının gerekliliği vurgulandı.

Şirketler, laboratuvar sonuçlarının öncü bulgular olduğunu vurgulayarak, gerekirse yalnızca Omicron varyantına yönelik bir aşıyı da Mart 2022’ye kadar hazır edebileceklerini duyurdu. Bu açıklamanın öncü bulgulara nazaran yapıldığını ve çalışma sonuçlandığında farklı bir sonuç elde edilebileceğini belirtmekte yarar var. Türkiye’de çok sayıda bireye BioNTech aşısı yapıldığı için bu araştırma bizim için büyük değer teşkil ediyor.

Omicron karşısında inaktif aşılar mRNA aşılara nazaran daha tesirli

Omicron varyantı çok yeni bir varyant olduğu için yeteri kadar bilimsel çalışma yapılmadı. Lakin birinci araştırma sonuçlarına nazaran Omicron’un bir kaçış varyantı olduğu ve Spike proteininin çok sayıda mutasyona uğradığı iddia ediliyor. Mutasyona uğramış Spike proteini üzerinden bedene saldırıyor.

BioNTech aşısı mRNA yapıda bir aşı olduğu için yalnızca Spike proteinine karşı antikor oluşturuyor. Omicron’un Spike proteinleri, çok kere mutasyona uğradığı için mRNA aşıların antikorlarından kaçabiliyor.

Sinovac ve TURKOVAC gibisi inaktif aşılar ise Spike proteininin yanı sıra N ve M proteinlerine karşı da antikor oluşturuyor. mRNA aşılar ise zayıf kalıyor. Omicronla savaşmak için inaktif aşıların ürettiği üzere ek antikorlara muhtaçlık duyuluyor. Birinci iddialara nazaran inaktif ve öteki usullerle geliştirilen Covid-19 aşılarının, mRNA yapıdaki Covid-19 aşılarına nazaran daha tesirli olacağı kestirim ediliyor. BioNTech, Pfizer, Moderna üzere mRNA aşı üreticilerinin açıklamalarına nazaran Covid-19 aşılarının yeni versiyonu gerekliliği hakkında araştırmalar devam ediyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli