e
sv

Bitcoin’de değerli bir kilometre taşı daha geride kaldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Önder kripto para ünitesi Bitcoin’de 11 Eylül 2021 tarihinde 700.000’inci blok kaydedildi. Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin’in 21 milyonluk toplam arzının %89.58’lik kısmı çıkarılmış oldu. CoinMarketCap bilgilerine nazaran 18.812 milyona ulaştı. 

En tanınan kripto para Bitcoin’in 19 Ekim 2019’da 600.000’inci blok çıkarıldıktan sonra 700.000’inci bloğa ulaşılması yaklaşık 693 gün sürdü. O tarihte Bitcoin Bitstamp borsasında 7.690 dolardan süreç görürken ortadan geçen 2 yıllık mühletin akabinde Bitcoin %463’lük artışla 46.800 dolardan süreç görüyor. 

Bitcoin ağındaher 10 dakikada bir yeni blok çıkartılıyor. Fakat bir bloğun üretilmesinin tam olarak ne kadar süreceğinin öngörülmesi neredeyse imkansız. Bitcoin ağında madencilik zorluğu arttığında yeni blokların bulunma süreci değerli ölçüde uzayabilir. Bugüne kadarki en uzun blok bulma mühleti 122 dakika olarak kaydedildi.

Bilhassa bu yılın başlarında Çin’deki kripto para madencilerinin ülke çapındaki baskılar nedeniyle aygıtlarını kapatıp öbür ülkelere taşınmasıyla Bitcoin tarihindeki en büyük negatif zorluk ayarlamalarından biri gerçekleşmişti. Hal bu türlü olunca Bitcoin ağında yeni blokların bulunabilmesi için ortalama müddet süreksiz olarak 13 dakikaya yükseldi. 

Bitcoin’in toplam arzı yalnızca 21 milyon adet BTC ile hudutlu olsa da Bitcoin blockchain’inde üretilebilecek azamî blok sayısı sınırlanmamıştır.

Madenciler, süreçleri onaylamak ve bunun karşılığında gelir elde etmek için Bitcoin blokchain’ine daha fazla blok eklemeye devam edecek. Özetle beşerler Bitcoin ağını kullanmaya devam ettikçe Bitcoin blockchain’ine yeni bloklar eklenmeye devam edecek. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli