e
sv

Blue Origin, Tam Kapasite Mürettebatlı Uzay Vazifesini Tamamladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Blue Origin, beşerli uzay misyonunun üçüncüsünü de muvaffakiyetle sonlandırdı. Misyonun en değerli yanı ise aracın birinci sefer altı yolcu ile tam kapasiteye ulaşmasıydı. Yeni Shepard NS-19 misyonunun birinci sefer 9 Aralık’ta gerçekleşmesi bekleniyordu, lakin sert hava şartları nedeniyle uçuş Cumartesi sabahı gerçekleşti.

Altı yolcunun ortasında uzayda uçan birinci NASA astronotu olan Alan Shepard’ın en büyük kızı Laura Shepard Churchley de yer alıyordu ve New Shepard uzay aracına onun ismi verildi. Araçtaki bir öteki isim Dylan Taylor, uzay araştırma şirketi Voyager Space’in lideri ve CEO’su. Lane Bess ise teknoloji odaklı teşebbüs fonu Bess Ventures and Advisory’nin kurucusu. Lane’e eşlik eden kişi ise Twitch’te yayıncılık yapan oğlu Cameron Boss oldu.

Evan Dick, bir mühendis ve yatırımcının yanı sıra Starfighters Aerospace için istekli bir pilot. Blue Origin’in William Shatner ve kurucusu Jeff Bezos’un dışında uzaya gönderdiği tahminen de en ünlü kişi olan Michael Strahan, Üstün Bowl ödüllü eski bir NFL oyuncusu.

Space.com’a nazaran Churchley ve Strahan Blue Origin’in konukları olarak uçarken, öbürleri koltuklarının fiyatını ödeyerek uzaya çıktı. Görünüşe bakılırsa mürettebatlı vazifede bir aksaklık yaşanmadı. Ayrıyeten bu seyahatin çok kısa sürdüğünü söylemek mümkün.

Ana roket seyahatinin kendisi kabaca iki buçuk dakika sürüyor. Astronotlar, iniş için geri dönmeden evvel yalnızca yaklaşık üç dakika boyunca sıfır yerçekimi ile yaşıyorlar ve baştan sonra uçuş 10 dakika sürüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli