e
sv

Blue Origin’in William Shatnerlı uçuşu bugün yapılıyor: Nasıl izlenir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Ünlü milyarder Jeff Bezos’un havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin’in ikinci vazifesi bugün yapılacak. Mürettebatı taşıyacak olan New Shepard roketi bugün TSİ 15.30’da Van Horn, Texas’ta bulunan tesisten uzaya fırlatılacak. Uçuşun olağanda dün yapılması gerekiyordu lakin bölgedeki şiddetli rüzgârlar bugüne ertelenmesine sebep oldu.

Bu misyon, Star Trek serisinde Captain Kirk’ü canlandıran 90 yaşındaki William Shatner’ı da taşıyacağı için başka bir kıymet taşıyor. Shatner, şayet vazife başarılı olursa, uzaya giden en yaşlı insan olarak tarihe geçecek. Bu unvan, Jeff Bezos ile birlikte temmuz ayında uzaya giden 82 yaşındaki pilot Wally Funk’a aitti.

Misyon için epeyce heyecanlı olduğunu belirten William Shatner uçuşla ilgili, “Uzayı görmek istiyorum, Dünya’yı görmek istiyorum, Dünya’yı kurtarmak için ne yapmamız gerektiğini görmek istiyorum” sözlerini kullanarak asıl motivasyonunun “bir vizyona sahip olmak” olduğunu belirtti.

Fırlatılışın gerçekleşeceği Van Horn kasabasının Belediye Lideri Beecky Webster da misyon için heyecanlı olduğunu ve çok büyük bir Star Trek hayranı olduğunu belirtti: “Kaptan Kirk’ün nitekim uzaya gitme vakti geldi. Bunun için çok heyecanlıyım. Kaptan Kirk, benim bilim kurguya ve uzaya ilgi duymamı sağlayan en büyük nedenlerden biri.”

Dört kişilik mürettebat bugün uzaya çıkıyor

Misyonda Shatner’ın yanı sıra üç kişi daha bulunacak. Planet’s Lab’ın kurucusu Chris Boshuizen, mikrobiyolog Glen de Vries ve Blue Origin’den Audrey Powers, William Shatner ile birlikte 10 dakikalığına hayatlarında unutamayacakları bir tecrübe yaşayacaklar.

Blue Origin’in birinci mürettebatlı uçuşu 20 Temmuz 2021’de yapılmış, şirketin CEO’su Jeff Bezos ve öteki üç mürettebatı uzaya göndermişti. Bugünkü uçuş da buna misal olacak. TSİ 15:30’da yapılacak olan fırlatılışı buradan izleyebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli