e
sv

Bu sefer güldürmedi! Akıllı telefon fiyatları artıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Hintli telekom devi Reliance Jio geçtiğimiz günlerde JioPhone Next isimli yeni akıllı telefonunun ülkedeki Diwali şenliği tarafından resmi olarak piyasaya sürüleceğini ve 4 Kasım’a kadar satışa sunulacağını duyurdu.

Google ile ortaklaşa yapılan giriş düzeyi akıllı telefonun geçen hafta Hindistan pazarında piyasaya sürülmesi planlanmıştı lakin telefonun piyasaya sürülmesi ertelendi. Şirket bu ertelemenin nedeninin global çip kahrı olduğunu söz etti.

Çip ezası ne yazık ki birçok kesimi olumsuz etkilemeye devam ediyor

Counterpoint Research’ten bir rapora nazaran Phone Next önemli bileşen düşüncesi ve nakliye gecikmelerinden etkilenen tek aygıt değil. Birçok üst seviye akıllı telefon üreticisinin, üretim sıkıntıları nedeniyle eserlerinin lansmanını ertelediğini yahut sınırladığını raporda tabir ediliyor.

Akıllı telefonların piyasaya sürülmesindeki gecikmeler, güç idaresi entegre devreleri üzere bileşenlerdeki eksikliklerle kontaklı. Bellek, işlemciler ve lojistik üzere temel bileşenlerin artan maliyeti de değerli bir faktördür.

Tıpkı vakitte şirketler akıllı telefonların fiyatlarını da artırıyor. Bunun en kıymetli örneği olarak Hindistan pazarında Redmi Note 10 serisinin fiyatını dört kat artıran Xiaomi dayanaklı Redmi’yi gösterebiliriz.

Şirketler bu yıl yaklaşık 103 akıllı telefon lansmanı gerçekleştirdi. Şenlik dönemi nedeniyle hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satışlar için en kıymetli satış devri olan ve yıllık satışların yaklaşık üçte birini oluşturan bu yılın dördüncü çeyreğinde kaç aygıtın piyasaya sürüleceği merak konusu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli