e
sv

Çalışan Eğitiminde Yapay Zeka, Pandemi Sonrası Öngörülen Ciroya Yardımcı Olabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün


AI, eski günlerden çok farklı, kişiye özel yeni öğrenme yollarına dahil edilebilir, özellikle önemli olan çalışan devir hızının pandemi sonrası önemli ölçüde artması bekleniyor. (Kredi: Getty Images)

AI Trends Ekibi tarafından

Pandemi sonrası dönemde çarpıcı bir çalışan devri tahmin ediliyor, aynı zamanda AI daha fazla öğrenme ve geliştirme çözümüne dahil ediliyor ve işverenlere rekabetçi bir farklılaşma oluşturma fırsatı veriyor.

Şubat ayında 2.000 yetişkinle yapılan bir anketin sonuçlarına göre, çalışan devir hızı “tsunamisi” tahmin ediliyor. Çalışma Enstitüsü, bir hesaba göre Franklin, Tenn.’de bir araştırma ve danışmanlık firması SHRM, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği. Anket, Kuzey Amerika’daki çalışanların yarısının 2021’de yeni bir iş aramayı planladığını ortaya koydu.

Danny Nelms, Başkan, The Work Institute

Çalışan bağlılığı ve elde tutma üzerine odaklanan The Work Institute başkanı Danny Nelms, “ABD işgücünde kesinlikle bastırılmış bir ciro talebi görüyoruz” dedi. Pandemiden önce, firma ayda yaklaşık 3,5 milyon insanın işini bıraktığını görecekti. Bu, Nisan 2020’de 1,9 milyona düştü. Aralık ayı için öngörülen sayı 3,3 milyon. “Yani şimdiden önemli bir gönüllü ciro getirisi görüyoruz” dedi. “Sadece artacak.”

Yeni fırsatlara geçmek istemek için verilen nedenler, ayrılma ve tükenmişliğin yanı sıra terfi veya yükseltme istemek gibi tipik kariyer odaklı katkıda bulunan faktörleri içeriyordu.

Çalışanlar Şirketlerine Daha Az Bağlı Hissediyor

Benzer bir yakın tarihli çalışmanın sonuçları benzerdi. tarafından yaptırılan araştırma Achievers Workforce Institute, Toronto’daki bir çalışan tanıma yazılımı şirketi olan Achievers’ın araştırma kolu, çalışanların mevcut işlerinden ayrılmalarının en önemli iki nedeninin %35 oranında daha iyi ücret ve yan haklar ve %25 oranında daha iyi bir iş/yaşam dengesi olduğunu buldu. Grup, Şubat ayında 2.000 çalışan yetişkinle yaptığı ankette, bir yıl önceki %35’ten %52’sinin yeni bir iş aradığını tespit etti.

Diğer bulgular, ankete katılanların %46’sının pandeminin başlangıcından bu yana şirketlerine daha az bağlı hissettiği ve %42’sinin şirket kültürünün azaldığını söylediğiydi. Sadece %21’i işte çalıştıklarını söyledi.

Achievers baş iş gücü bilimcisi Natalie Baumgartner, “Bazı şirketler, pandemi yoluyla iş/yaşam dengesine odaklanma, çalışan geri bildirimlerini takiben değişimi hayata geçirme, tanınmayı teşvik etme ve şirket kültürünü geliştirme gibi çalışan bağlılığının temel dayanaklarını kaybetti” dedi. “Uzaktan çalışma, pandeminin ötesinde bile hayatımızın daha kalıcı bir demirbaşı haline geldiğinden, işverenlerin katılımı artırmak ve ciroyu azaltmak için bu endişe alanlarını ele alması önemlidir.”

Ve yakın zamanda yapılan üçüncü bir çalışmada da benzer sonuçlar elde edildi. Tükenmişlik, Kasım 2020’de 1.000 işçiyle yapılan bir ankette, bu yıl işini bırakmayı planladıklarını söyleyen katılımcıların çoğunluğu tarafından alıntılandı. Eagle Hill Danışmanlık, Washington, DC merkezli bir yönetim danışmanı firması.

Melissa Jezior, Eagle Hill Consulting Başkanı ve CEO’su

Eagle Hill Consulting Başkanı ve CEO’su Melissa Jezior, “Şirket liderleri pandemi ile hala diz boyu mücadele ediyor, ancak bir yetenek tsunamisini savuşturmak için ileriye bakmaları gerekiyor” dedi. “Anketimiz, ABD çalışanlarının %57’sinin tükenmiş olduklarını söylediğini ortaya koyuyor. Hem Y kuşağı hem de kadınlar, evde uzaktan eğitim gören çocukları olan çalışanlar gibi daha yüksek düzeyde tükenmişlik bildiriyor. Ayrılmak, genellikle çalışanların tükenmişliği gidermesi için en iyi seçenek olarak görülüyor. Ve ekonomi ve işgücü piyasaları daha sağlıklı hale geldiğinde, bazı çalışanlar başka seçeneklerinin kalmadığını hissedebilir.”

İşverenlere tavsiye olarak şunları tavsiye etti:

Başlayın yeteneğin belirlenmesisağlık krizi geçtikten sonra gelişmek için gerekli beceriler ve roller;

En iyi performans gösterenleri meşgul tutun, kendilerine ilginç projeler bularak;

Çalışanları tanıyın; anket, %74’ünün çalışmaları için daha fazla tanınma istediğini buldu;

Çalışanları dinleyin, çalışanlara anketler düzenleyerek, açık kapı alışverişini teşvik ederek ve kariyer danışmanlığı ve mentorluk fırsatları sunarak.

McKinsey, Çalışanları Nasıl Bağlı Tutacağınıza İlişkin Tavsiyelerde Bulunuyor

Pandemi sonrası işgücünün yeniden vasıflandırılması için benzer öneriler yakın zamanda bir raporda önerildi. McKinsey & Co..

Raporun yazarlarından biri, Viyana, Avusturya merkezli bir McKinsey ortağı olan Angelika Reich, çalışanların becerilerini ve rollerini pandemi sonrası çalışma biçimlerine uyarlamak, işletim modeli esnekliği oluşturmak için çok önemli olacak” dedi.

“Endüstrilerdeki çalışanlar hızla değişen koşullara nasıl uyum sağlayabileceklerini bulmalı ve şirketler bu çalışanları yeni roller ve faaliyetlerle nasıl eşleştireceklerini öğrenmelidir. Bu dinamik, uzaktan çalışmadan veya otomasyon ve yapay zekanın rolünden daha fazlasıdır. Bu, liderlerin yeni iş modelleri sunmak için işgücünü nasıl yeniden beceri ve becerilere sahip olabilecekleri ile ilgilidir. pandemi sonrası dönemde“, raporda belirtildi.

McKinsey, işgücünü yeniden vasıflandırma çabalarına katılmak için şu adımları önerdi:

Kurtarma iş modelinizin bağlı olduğu becerileri hızla belirleyin. Bu rollerin değer yaratmaya kesin katkılarını belirtin ve değer değişimlerinin bir sonucu olarak günlük çalışmalarının nasıl değişeceğini yeniden hayal edin. Faaliyetlerde, davranışlarda ve becerilerde hangi değişikliklerin gerekli olduğunu belirleyin. İhtiyacınız olan kişi sayısını ve türünü belirtin.

Yeni iş modeliniz için kritik olan çalışan becerilerini geliştirin. Düzenlenmiş iş modelinizde orantısız miktarda değer sağlayacak kritik işgücü havuzlarının becerilerini geliştirmeye başlayın. İlk adım, pişmanlık duymayan bir beceri seti oluşturmaktır – bir çalışanın belirli rolü nasıl gelişirse gelişsin faydalı olacak bir araç kiti. Yatırımlarınızı dört tür beceriye odaklayın: dijital, daha yüksek bilişsel, sosyal ve duygusal ve uyarlanabilirlik ve dayanıklılık.

Kritik beceri boşluklarını kapatmak için özel öğrenme yolculukları başlatın. Şirketler iş modellerini yeniden tasarlamaya ve güçlendirmeye hazırlanırken, stratejik işgücü planlamasında daha derine inmek önemlidir. Liderler, yalnızca kritik grupların önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde üstlenmeye başlayacakları temel faaliyetler hakkında değil, aynı zamanda bu grupların her birinin hangi becerilere ihtiyaç duyacağı konusunda ayrıntılı bir görüşe ihtiyaç duyarlar.

Öğrenme ve Gelişim için Yapay Zeka Çözümlerinin Avantajları Vardır

Bu arada, AI, çalışanların yeniden vasıflandırılması için yeni öğrenme ve geliştirme (L&D) çözümlerine uygulanıyor ve yeni fırsatlar yaratıyor. “L&D uzmanları, yeni eğitim stratejileri ve teknikleri geliştirmek için AI iyileştirmelerini araştırmalı ve uygulamalıdır, “diyor Roman Zhidkov, CTO, DDI Development, merkezi Ukrayna’da ve New York’ta ABD ofisleri bulunan yazılım geliştirme danışmanları.

içindeki bir hesapta BT Günlükleri, Zhiodkov, yapay zekanın L&D çözümlerini dönüştürmesinin birkaç yolunu özetledi:

Öğrenme yollarını kişiselleştirmek. Her insanın farklı bir öğrenme stili vardır. AI, eğitim programlarının her çalışanın ihtiyaçlarına göre uyarlanmasına olanak tanır.

Eğitimi rutin iş akışına entegre etme. AI ile oluşturulan öğrenme sistemleri, her bir çalışan için kişisel olarak geliştirilen program materyalleri ve programları sağlayabilir.

Öğrenme ve eğitim etkinliğinin ölçülmesi. Yapay zeka öğrenme sistemleri, öğrenmenin etkinliği hakkında fikir edinmek, ilerlemeyi ve her bir öğrenci için öğrenme boşluklarını belirlemek için verileri hızla toplar ve analiz eder. AI donanımlı öğrenme programları, ortaya çıkarılan boşlukları doldurmanın yollarını önerebilir.

Kaynak makaleleri ve bilgileri okuyun SHRM, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği, McKinsey & Co.. ve BT Günlükleri.

Kaynak Link

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

 1. akıllı teknoloji Akıllı Teknoloji nedir ve Yararları Nedir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü endüstri devriminden beşinciye
 2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir …
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli