e
sv

Çekirgenin kulağından “duyabilen” bir robot – ScienceDaily

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

 

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ölü bir çekirgenin kulağını, kulağın elektrik sinyallerini alan ve buna göre yanıt veren bir robota başarıyla bağladıklarını bildirdiler. Sonuç olağanüstü: Araştırmacılar bir kez alkışladığında, çekirgenin kulağı sesi duyar ve robot ileri doğru hareket eder; Araştırmacılar iki kez alkışladığında robot geriye doğru hareket ediyor.

Disiplinlerarası çalışma, Iby ve Aladar Fleischman Mühendislik Fakültesi ve Sagol Sinirbilim Okulu’ndan Dr. Ben M. Maoz, Prof. Yossi Yovel ve Prof. Amir Ayali’nin ortak gözetiminde ortak bir yüksek lisans öğrencisi olan Idan Fishel tarafından yönetildi. Zooloji Okulu ve Sagol Sinirbilim Okulu’ndan uzmanlar Dr. Anton Sheinin, Idan, Yoni Amit ve Neta Shavil ile birlikte. Araştırmanın sonuçları dergide yayınlandı Sensörler.

Araştırmacılar, çalışmanın başında biyolojik sistemlerin avantajlarının teknolojik sistemlere nasıl entegre edilebileceğini ve ölü çekirge duyularının bir robot için sensör olarak nasıl kullanılabileceğini incelemeye çalıştıklarını açıklıyor. Dr. Maoz, “İşitme duyusunu seçtik, çünkü örneğin zorluğun çok daha büyük olduğu koku alma duyusunun aksine, mevcut teknolojilerle kolayca karşılaştırılabilir” diyor. Görevimiz robotun elektronik mikrofonunu ölü bir böceğin kulağıyla değiştirmek, kulağın çevreden gelen elektrik sinyallerini, bu durumda havadaki titreşimleri algılama yeteneğini kullanmak ve özel bir çip kullanarak böcek girişini buna dönüştürmekti. robotun.”

Bu benzersiz ve alışılmamış görevi yerine getirmek için, disiplinler arası ekip (Maoz, Yovel ve Ayali) birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. İlk aşamada araştırmacılar, çevreden aldığı sinyallere cevap verebilen bir robot yaptılar. Daha sonra, multidisipliner bir işbirliği içinde, araştırmacılar ölü çekirge kulağını izole edip karakterize edebildiler ve onu robota başarılı bir şekilde bağlayacak kadar uzun süre canlı, yani işlevsel olarak tutabildiler. Son aşamada, araştırmacılar çekirge kulağının aldığı sinyalleri robot tarafından kullanılabilecek şekilde almanın bir yolunu bulmayı başardılar. Sürecin sonunda robot sesleri “duyabildi” ve buna göre tepki verdi.

Dr. Maoz, “Prof. Ayali’nin laboratuvarı çekirgelerle çalışma konusunda geniş deneyime sahip ve kulağı izole etme ve karakterize etme becerilerini geliştirdiler,” diye açıklıyor. “Prof. Yovel’in laboratuvarı robotu yaptı ve robotun elektriksel işitsel sinyallere yanıt vermesini sağlayan bir kod geliştirdi. Ve benim laboratuvarım özel bir cihaz geliştirdi – Kulak-on-a-Chip – bu da kulağın tüm süreç boyunca canlı tutulmasını sağlıyor. organa oksijen ve besin sağlayarak, elektrik sinyallerinin çekirge kulağından alınmasına ve büyütülmesine ve robota iletilmesine izin vererek deney.

“Genel olarak biyolojik sistemlerin teknolojik sistemlere göre hem hassasiyet hem de enerji tüketimi açısından büyük bir avantajı var. Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının bu girişimi, robotlar ve böcekler arasındaki duyusal entegrasyonlara kapı açıyor – ve çok şey yapabilir. gereksiz robotik alanında daha hantal ve pahalı gelişmeler.

“Biyolojik sistemlerin elektronik sistemlere kıyasla ihmal edilebilecek kadar az enerji harcadığı anlaşılmalıdır. Minyatürler ve bu nedenle de son derece ekonomik ve verimliler. Karşılaştırma için, bir dizüstü bilgisayar saatte yaklaşık 100 watt tüketirken, insan beyni yaklaşık 20 watt tüketiyor. günde watt. Doğa bizden çok daha gelişmiş, bu yüzden onu kullanmalıyız. Gösterdiğimiz ilke, koku, görme ve dokunma gibi diğer duyulara da uygulanabilir ve uygulanabilir. Örneğin, bazı hayvanların inanılmaz yetenekleri vardır. patlayıcıları veya uyuşturucuları tespit etmek; biyolojik burunlu bir robotun yaratılması, insan hayatını korumamıza ve suçluları bugün mümkün olmayan bir şekilde tanımlamamıza yardımcı olabilir. Bazı hayvanlar hastalıkları nasıl tespit edeceğini bilir. Diğerleri depremleri hissedebilir. Gökyüzü sınırdır. ”

Hikaye Kaynağı:

tarafından sağlanan malzemeler Tel Aviv Üniversitesi. Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Kaynak Link

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

 1. akıllı teknoloji Akıllı Teknoloji nedir ve Yararları Nedir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü endüstri devriminden beşinciye
 2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir …
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli