e
sv

Çin bunu da yaptı! Artık bunlardan önemli formda korkmak gerekiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Çin, bir gezicinin Mars yüzeyinde gezinmesine, fotoğraf çekmesine ve görüntüyü tahlil etmesine yardımcı olabileceği Kızıl Gezegen’e gelecekteki vazifeler için bir prototip Mars drone helikopteri geliştirdi .

“Mars yüzey seyir dronu” prototipi, şu anda Kızıl Gezegeni keşfetmek için kullanılan Nasa’nın Ingenuity helikopterine hayli benziyor. Çin Bilim Akademisi bünyesindeki Ulusal Uzay Bilimi Merkezi’ne (NSSC) nazaran, Çin’in insansız hava aracı 20 Ağustos’ta kesin bir kabul incelemesinden geçti.

Çin bunu da yaptı! Artık bunlardan önemli biçimde korkmak gerekiyor

Devlet tarafından işletilen Küresel Times gazetesi, dronun tek bir uçuşta manzara yakalama ve birkaç yüz metre seyahat etme yeteneğine sahip olduğunu ve bir gezicinin Mars’taki görüntü özelliklerini daha yüksek sürat ve hassasiyetle bulmasına ve sürmesine yardımcı olabileceğini bildirdi.

NSSC yaptığı açıklamada, helikopterin bir sonraki geliştirme basamağına geçeceğini söyledi, fakat drone’nun uçabileceği gelecekteki rastgele bir misyonla ilgili rastgele bir detaya girmedi.

Bir NSSC bilim adamı olan Bian Chunjiang, Küresel Times’a daha fazla araştırmanın drone’nun karmaşık Mars ortamında uzun mühlet hayatta kalma kabiliyetini test edeceğini söyledi.

NSSC bilim adamlarının ayrıyeten, insansız hava aracının güneş gücüyle mi yoksa kablosuz elektrik şarj usulüyle mi yoksa her ikisinin bir karışımıyla mı çalıştırılacağı bildiriliyor.

Çin’in Mars’a birinci misyonu olan Tianwen-1’in Bilimsel Yük Alt Sistem Yöneticisi Chi Wang, Şubat ayında National Science Review mecmuasına verdiği röportajda, helikopterlerin gelecekteki Mars keşifleri için kıymetli bir araç olacağını söyledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli