e
sv

Çin, teknoloji bağımlısı çocuklar için harekete geçti! Çok sayıda oyunda yüz tanıma sistemi devreye giriyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Shenzhen merkezli Tencent, evlatların uyku saatlerinden sonrasında oyun oynamalarını engellemek amacıyla yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başladığını ifade etti. Laf mevzusu teknoloji, evlatların saat 22.00’den sonrasında mobil oyun oynamaya idame etmek için yüz tanıma algoritması vesilesiyle kimliklerini doğrulamasını icap ediyor.

Pekin hükümeti, reşit olmayan kişilerin ne vakit ve iyi mi oyun oynadığına ilişik birtakım düzenlemeler getirmişti. Tencent’in geliştirdiği hususi yüz tanıma yazılımı, ülkedeki yeni regülasyonlar çerçevesinde hayata geçirildi.

60 MOBİL OYUNDA ETKİNLEŞTİRİLDİ

Honor of Kings ve Game for Peace dahil olmak suretiyle Tencent’in 60 mobil oyununda etkinleştirilen teknoloji, zaman içinde öteki yapımlara da sirayet edecek. Tencent, 18 yaşın altındaki evlatların saat 22.00’den sonrasında ya da sabah 8’den ilkin oyun oynamaya çalıştıklarında, kimliklerini ve yaşlarını doğrulamak için telefonun kamerasını kullanan bir kontrolden geçmeleri gerekeceğini söylemiş oldu.

OYUN OYNAMA ALIŞKANLIĞI HÜKÜMET TARAFINDAN KONTROL EDİLİYOR

Çin’in oyun endüstrisini düzenlemekten görevli hükümet organı, 2019’da Çinli oyun şirketlerinin reel ad doğrulama sistemleri uygulamasını mecburi kılan yeni bir takım kısıtlamanın yanı sıra evlatların ne kadar vakit oynayabilecekleri ve ne kadar para harcayabileceklerine ilişik birtakım sınırlamalar getirmişti.

BAZI KESİMLER ENDİŞELİ

Pekin hükümeti, bu düzenlemelerin hem mobil bununla beraber PC oyunlarının oldukca popüler olduğu Çin’de oyun bağımlılığını engellemek için bulunduğunu söylese de, ülkedeki birtakım kesimler toplanan bu verilerin usulsüz ve ahlaki olmayan bir halde kullanılabileceğinden kaygı duyuyor.

Çin, League of Legends’ın Çince versiyonunda bağımlılık karşıtı önlemler alması için Riot Games’e baskı yapmıştı. Riot, orijin itibarıyla bir Amerika merkezli bir firma olması durumunda Tencent çatısı altında faaliyetlerini yürütüyor. LoL’ün Çince versiyonu hemen hemen bu yeni yüz tanıma sistemini kullanmıyor, sadece eninde sonucunda Çin’deki düzenlemelere uymak zorunda kalacaktır.

Kaynak: Turkmmo

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı bereketli bir …Bu tanımı uygulamaya koymaya hazır mısınız? Öğrenmek yeni işler işiniz için.

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli