e
sv

Çin’in Zhaoxin x86 İşlemcisini Kullanan Küçük PC Gün Yüzüne Çıktı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Küçük form faktörlü küçük bilgisayarlar bilhassa son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Bu pazarda başta Intel ve AMD işlemcilerle desteklenen çeşitli bilgisayarlar görüyoruz. Shopee Endonezya‘da satışa çıkan ve stokları tükenen küçük form faktörlü bilgisayarlar ise Çin üretimi Zhaoxin KX-6640MA işlemciye sahip.

KX-6640MA, 2.1 GHz temel ve 2.6 GHz turbo saatinde çalışan dört çekirdekli bir x86 işlemci. Bu CPU ayrıyeten 4 MB önbellek, 25W TDP ve 4K çıkışı destekleyen tümleşik C-960 grafik işlemciyle birlikte geliyor. Bunun yanında sistemde 64 GB’a yükseltilebilen 8 GB DDR4 RAM, bir çift NVMe M.2 yuvası, 256 GB SSD ve 1 TB HDD bulunuyor.

Görüntü çıkışı için iki adet HDMI 2.0 irtibat noktası bulunan bilgisayarda hepsi A tipi altı USB 3.0 ilişki noktası, kulaklık ve mikrofon temas noktaları yer alıyor. İrtibat kısmında WI-Fi 5 ve Bluetooth 4 ile birlikte iki gigabit ethernet soketi de mevcut.

Beelink LZX Küçük PC için uyumlu olan işletim sistemlerine baktığımızda Windows simgesini görebiliyoruz. Küçük bilgisayarın fiyatı ise yaklaşık 270 dolara denk geliyor.

Bu sistem muhtemelen iç piyasaya yönelik olarak tasarlandı lakin Çin pazarının dışında bu türlü bir aygıtın satıldığını görmek değişik. CNX, inceleme için bir PC örneği talep ettiklerini lakin bu talebin Beelink tarafından reddedildiğini belirtti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli