e
sv

Clearview AI firmasına bir darbe de Fransa’dan

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İnternette paylaşılan özçekim fotoğraflarını işleyerek 10 milyar fotoğraftan oluşan bir data tabanına sahip Clearview AI firması geçen yıl siber akına uğramış ve bir anda gündem olmuştu. Bir periyot peşinde koşan hükümetler artık yüz çeviri oldu. 

Fransa’dan Clearview firmasına darbe

Clearview AI hazırladığı data tabanını FBI, Macy’s, Walmart ve NBA dahil olmak üzere 2.200’den fazla kuruluş yahut tertibe sumaktaydı. Geçen yılın başlarında siber atağa uğradığı ve bilgi tabanına müsaadesiz erişim sağlandığı ortaya çıkınca işler değişti. 

Ardından Apple tarafında iOS uygulaması askıya alınan şirket Kanada, Avusturalya ve İngiltere tarafından soruşturuluyor. Soruşturma kapsamında tazminat cezası ve toplanan tüm dataların silinmesi cezası kelam konusu. 

Artık Fransa da devreye girdi. Şahsî dataların korunması otoritesi ülke hudutları içerisinde data toplamayı durdurmasını ve toplanan bilgilerin de 2 ay içerisinde silinmesini istedi. Ülke çapında on milyonlarca vatandaşın datalarının toplandığı kestirim ediliyor. Şirket bu yaptırıma uymazsa para cezasına çarptırılacak. 

Clearview resmi olarak Fransa’da faaliyet göstermiyor fakat yavaş yavaş Avrupa’da oluşan reaksiyon öbür ülkelere de yansıyacak üzere görünüyor. Clearview ise rastgele bir kanun dışı faaliyetlerinin olmadığını ve alınan tüm kararlara uyacağını belirtiyor. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli