e
sv

Covid-19 aşısı olmayanlar işten çıkartılacak!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google, çalışanlarına COVID-19 aşı durumlarını bildirmeleri için 3 Aralık’a kadar müddet veriyor. CNBC’den gelen bir rapora nazaran, teknoloji devinin aşı zorunluluğuna uymazlarsa, işten çıkarılabilecekler. Google, istisnaları duruma nazaran hareket edebileceğini de duyurdu.

Yayın, raporunda, çalışanın 18 Ocak’a kadar şirketin aşı kurallarına hala uymamaları halinde sonuçları hakkında bir not uyarısı görüldüğünü söyledi. Aşı olmayı reddedenler yahut geçerli bir muafiyet sağlayamayanlar 30 gün fiyatlı idari müsaadeye ayrılacaklar. Google daha sonra bu şahısları altı aya kadar fiyatsız şahsî müsaadeye çıkaracak ve sonunda COVID-19’a karşı aşılanmak istemiyorlarsa aşı olmayanları işten atacak.

Covid-19 aşısı olmayanlar işten çıkartılacak!

Teknoloji devinin notta, aşı vazifesini idarenin yürütme buyruğuna uymak için uyguladığı açıkladığı bildiriliyor. Bu karara nazaran, 100’den fazla çalışanı olan tüm ABD şirketlerinin 18 Ocak‘a kadar tam olarak aşılanması gerekiyor.

Şirket notunda “ABD’de Google çalışanlarının çabucak hemen hepsinin yürütme buyruğu kapsamına girmesini bekliyoruz. Bir Google binasına giren herkes tam olarak aşılanmış olmalı, aksi takdirde sık sık test yapılacaktır. Lakin bu aşının yerini tutamaz” sözlerine yer verdi.

Bu ayın başlarında, CNBC ayrıyeten Google’ın çalışanların ofise dönüşünü ertelediğini bildirdi. Fakat, tekrar de çalışanları “koşulların müsaade verdiği yerlerde, iş arkadaşlarıyla şahsen yine irtibat kurmaya” teşvik etti.

Google, talimatın kapsamına giren tüm çalışanlar için kuralını katı bir formda uygulayacak olsa da, aşı olmak istemeyenlere bir seçenek sundu. Geçerli bir dini yahut tıbbi muafiyet sağlayamazlarsa, şirket içinde buyrukla çelişmeyen öteki rolleri “keşfedebilirler”. Bu türlü bir rol bulabilirlerse ve ofis içi çalışma gerektirmiyorsa, ileriye dönük olarak kalıcı olarak uzaktan da çalışabilirler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli