e
sv

DARPA, Kazara Büküm Baloncuğu Oluşturdu!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Şimdiye kadar Uzay Yolu (Star Trek) üzere bilim-kurgu sinemalarında gördüğümüz ve ışık suratından daha süratli seyahat etme imkanı tanıyan büküm baloncuğu gerçek oldu. DARPA takviyeli araştırmacılar dünyanın birinci büyük baloncuğunu kazara keşfetti. Eski NASA warp uzmanı Dr. Harold G “Sonny” White tarafından yönetilen Sınırsız Uzay Enstitüsü (LS) takımı, uzay aracı tarafından daha süratli seyahatler için kullanılabilecek değişik bir olay tespit etti.

Mevcut uzay araçları standart Einstein fiziğinin kanunlarıyla hudutlu. Yani geminizi hızlandırmak için seyahat etmek istediğiniz istikametin bilakis bir şey fırlatmanız gerekiyor. Başka bir sınırlama, aracın hala Einstein’ın özel göreliliği tanımlayan denkleme tabi olması. Bu denklem, siz ışık suratına yaklaştıkça harcadığınız gücün giderek daha fazlasının kendi kütlenizi artırmaya gittiğini ve hiçbir şeyin olmadığı noktaya ulaşana kadar kendi kütlenizi artırmaya gittiğini belirtiyor. Standart fiziği kullanarak ışıktan daha süratli hızlanmak da imkansız.

Alcubierre büküm balonu kavramı ise işleri enteresan kılıyor. Geminizin bir büküm baloncuğu ile kapladığı mahallî Öklid uzayını çevrelerseniz ve akabinde geminin kendisi yerine büküm balonunu iterseniz, Einsten denklemi yanılmış oluyor. Büküm balonunun içinde hala denklem geçerli lakin balonun kendisi teorik olarak ışıktan daha süratli hareket edebiliyor. Bunu yapmak için fizik kanunları da çiğnenmiyor.

Avrupa Fizik Dergisi’nde yayınlanan gerçek bulgular “Dinamik vakum modeli tarafından varsayım edildiği üzere bir Casimir boşluğunda bulunan güç yoğunluğunun mümkün yapısını pahalandırmak için DARPA tarafından finanse edilen bir projeyle ilgili tahlil yapılırken bir mikro/nano ölçekli yapı, Alcubierre metriği ihtiyaçlarıyla yakından eşleşen negatif güç yoğunluğu dağılımını varsayım eden keşfedildi.” diyor. Bu da, büküm alanlarının gelecekteki muhtemel araştırmalarının ve potansiyel uygulamaların araştırılmasına kapı açıyor. Bu manada Büküm şoförünün potansiyelinin bilimsel çalışması artık resmi olarak masada.

Gözlenen büküm baloncuğu çok küçük. Ayrıyeten, Casamir boşluklarını kullanan ve bu olağandışı yapıların birtakım tuhaf kuantum fiziği tesirlerinden yararlanan negatif güç araştırmasının bir sonucu. Bu daha çok bir başlangıç ​​olsa da, büküm baloncukları ve Alcubierre denklemleri hakkında daha fazla araştırma yapma fırsatı sunuyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli