e
sv

DDR5 Takviyeli Birinci AMD Ryzen İşlemci Ortaya Çıktı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

DDR5 bellek teknolojisini PC pazarına birinci olarak 12. kuşak Alder Lake ile birlikte Intel taşımıştı. Artık AMD’nin yapacağı atılımlar beklenirken şirketin DDR5 takviyeli bir Ryzen işlemcisi gün yüzüne çıktı. Lakin çipin taşınabilir yahut masaüstü olmak üzere hangi platforma ilişkin olduğu şimdi muhakkak değil.

Ryzen işlemcisi “100-000000560-40_Y” koduyla tanımlanan bir mühendislik örneği. Ayrıyeten CPU’nun sekiz çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip olduğu bildirildi. Sistemi test eden kişi, görünüşe nazaran işlemciyi 4.800 MHz saat suratına sahip 16 GB bellekle eşleştirdi. Bilgi suratı göz önüne alınırsa bu bellek DDR5 yahut LPDDR5 teknolojisine dayanıyor.

AMD’nin Raphael (Zen 4) masaüstü işlemcileri ve Rembrandt (Zen 3+) taşınabilir APU’larının DDR5 dayanağı sunmasını bekliyoruz. Lakin tekrar de şimdi mutlaklaşmış bir şey yok.

İşlemcinin başka özellikleri şu an için bilinmiyor. Yaklaşan CPU muhtemelen bir dizüstü bilgisayar olan, piyasaya sürülmemiş bir Asus M3402RA aygıtının içindeydi. Şirketin Vivobook Pro 14 ve 15 OLED modelleri M3401 ve M3500 eser numaralarını taşıyor ve bu da M3402RA’yı Vivoboo Pro 14’ün yenilenmiş bir versiyonu yapıyor. Ayrıyeten, test dizüstü bilgisayarlar için tanınan bir çözünürlük olan 2560 x 1600’de yapıldı. Yani varsayımlar doğruysa bu işlemci Cezanne ailesinin yerini alacak olan Rembrandt ailesine ilişkin.

Rembrandt ismi bildiğiniz üzere AMD’nin Ryzen 6000 serisi işlemcileri için kullanılıyor. Söylentilere nazaran bu taşınabilir çipler Zen 3 çekirdeklerinin gelişmiş bir sürümü olan Zen 3+ çekirdeklerini kullanacak. Öte taraftan grafik tarafında kıymetli geliştirmeler sağlayacak RDNA 2 grafik mimarisi kullanılacak. Çok yüksek ihtimalle 4 Ocak’taki CES 2022 etkinliğinde bu yongaları yakından göreceğiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli