e
sv

Deathloop – İnceleme: “Zaman döngüsünden kurtulun”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Elbet Bethesda oyun dünyasının en tanınan şirketlerinden birisi. Bethesda ismi altında çalışan, daha doğrusu ZeniMax ismi altında çalışan birçok oyun stüdyosu bizlere birbirinden keyifli oyunlar sunuyor. Bu stüdyoların başında gelen stüdyolardan biri de elbet Arkane. Dishonored serisi ve Prey oyunları ile bizlerin sevgisini kazanan Arkane, geçtiğimiz gün yeni oyunu Deathloop ile karşımıza çıktı. Duyurulduğundan bu yana heyecanla beklenen oyun birkaç farklı açıdan dikkat çekiyordu. Birincisi elbette bir Arkane oyunu olması. İkincisi ise vakit döngüsünün içerisinde bulunan bir oyun olması ve tek ve çok oyunculu modları birbirine entegre etmesiydi. Son dikkat çeken nokta ise oyunun konsolda sırf PS5’e gelmesiydi. Bildiğiniz üzere Microsoft’un Bethesda’yı satın almasının akabinde artık her oyunun PlayStation’a gelmeme durumu var. Deathloop da bu yüzden son PS5 özel Bethesda oyunlarından birisi pozisyonunda. Oyun hatta PS5 sahipleri için birkaç farklı özellik daha sunuyor. Bu detaylara incelememizin ilerleyen kısımlarında devam edelim.

Yayıncılığını Bethesda’nın, geliştiriciliğini ise Arkane’in yaptığı Deathloop, bir FPS oyunu. Oyun Dishonored’ı oynayanların bileceği şekilde bir oynanışa sahip. Silahlar ve başka teçhizatlar dışında kimi yeteneklere de sahip olabiliyorsunuz. Öykü açısındansa isminin hakkını veren bir tecrübe sunuyor. Pekala her şeyiyle birlikte başarılı bir oyun olabilmiş mi?

Aslında oyunun öyküsü ile başlasak daha düzgün olur zira oyunun kıssası ve oynanışı birbirine entegre edilmiş biçimde diyebilirim. Oyunda Colt isimli bir karakteri denetim ediyorsunuz ve hedefiniz sıkıştığınız vakit döngüsünün içerisinden kurtulmak. Oyuna başladığınızda isminiz de dahil olmak üzere hiçbir şey hakkında fikriniz yok, sizin de birebir karakter üzere bir şey hakkında fikriniz olmuyor. Oyun ilerledikçe evvel isminizi sonrasında ise vakit döngüsünden nasıl kurtulacağınızı ve başka ayrıntıları öğrenmeye başlıyorsunuz.

Vakit Döngüsünden Kurtulun

Temelde oyun bir cinayet gizemi sunuyor ve sizin de bu gizemi aydınlatmanız gerekiyor. Sıkıştığınız vakit döngüsünden kurtulabilmek için de oyunda tanıyacağınız 8 farklı kişiyi tıpkı gün öldürmeniz gerekiyor. Lakin oyunun vakit kavramı da enteresan. Oyun farklı bölgelere ve farklı vakit dilimlerine ayrılmış. Bu vakit dilimleri ve bölgeler ortasında geçiş yaparak çeşitli ipuçları buluyor ve hem olayların art planlarını hem de öldüreceğiniz 8 kişinin nerede olduğunu öğreniyorsunuz. Oyun aslında birkaç farklı bölgeden oluşuyor üzere dursa da eklenen farklı vakit dilimleri her bölgeyi kendi altında birkaç farklı bölgeye daha ayırıyor. Örneğin; The Complex kısmında sabah, öğle yahut akşam gezerek her vakit diliminde farklı ipuçları bulabilirsiniz. Oyun bu bölgelere iniş yaptığınızda vakti durduruyor. Lakin ana menüye geldiğinizde vakit ilerliyor. Bu sayede öldüreceğiniz herkesi tıpkı gün öldürme bahtına sahip oluyorsunuz.

Başlangıçta Karışık

Sizin de fark edeceğiniz üzere oyun başlangıçta karışık fakat oyunu alıştığınız bir oyuna nazaran biraz daha sıkı takip ederseniz karakterle birlikte siz de her şeyi öğreniyorsunuz ve karışıklık ortadan kalkıyor. Tüm bu görevleriniz içerisinde, öldürmeniz gereken 8 şahıstan birisi olan Julianne ise sizi öldürmeye çalışıyor. Yani siz bir ipucunu takip ederken birden oyununuza bir Julianne gelebilir ve sizi avlamaya çalışabilir. Şayet oradaki misyonunuzu bitirmeden ölürseniz de gün en baştan başlar ve o bölgede yaptığınız ilerleme bir işe yaramaz. Julianne de oyuna farklı bir hava katmış diyebilirim. Orta sıra diken üstünde oynamak pek keyifli hale getiriyor oyunu.

Buraya kadar anlattığım kısım oyunun öykü moduydu. Bir de oyunun çok oyunculu modu var ki orası da çok keyifli. Bu modda da bahsettiğim Julianne karakterini denetim ederek apayrı oyuncuların oyunlarına girip onları öldürmeye çalışıyorsunuz. Tıpkı halde siz öykü modunu oynarken oyununuza girip size öldürmeye çalışan Julianne de kanlı canlı öteki bir oyuncu. Bu yüzden oyun aslında çok daha keyifli olmuş. Julianne olarak gerçek oyuncu gelmesin ben sevmem derseniz, ayarlardan Julianne’i yapay zekaya çevirebiliyorsunuz ya da yalnızca arkadaşlarım gelebilsin seçeneğini işaretleyebiliyorsunuz.

Öyküyü başından sonuna yorumlamam gerekirse de beğendiğimi söyleyebilirim. Vakitle ilgili birçok içerik tüketen biriyseniz bu oyunun kıssası de kozmosu de sizi mutlu edecektir zira alışılmış üretimlere nazaran daha farklı bir içerik sunuyor, en azından daha farklı bir gidişat sunuyor diyebilirim. Şayet vakit temalı üretimlerle pek aranız yoksa aslında daha da çok seversiniz zira sizin için yepisyeni bir bakış açısı sunuyor.

Oynanış kısmı ise oyunun aslında en merak ettiğim kısmıydı zira Dishonored oyunlarının mekaniklerine bayılan biriyim. Bu yüzden kısaca bu oyun için de çok sevdiğimi söyleyebilirim. Dishonored’da olduğu üzere yeniden silahlarınız, çeşitli teçhizatlarını ve kimi yetenekleriniz var. Silahlar Dishonored’a nazaran olağan olarak daha çeşitli fakat genel bir FPS oyununa nazaran çok da çeşitli değil. Tekrar de keyifli birkaç silah olduğunu söylemek gerek. Teçhizat konusunda da o denli oyuna bir şey katan pek bir teçhizat yok. Yalnızca ana karakterin elektronik eşyaların denetimini sağlayabildiği bir telsizi var o kadar.

Oynanıştaki asıl keyifli kısım ise yetenekler. Tıpkı Dishonored’da olduğu üzere birçok yeteneğe sahip olabiliyorsunuz. Kısa müddetliğine görünmez olma, düşmanları birbirine bağlama, ışınlanma üzere şeyler. Dishonored oyununda gördüğünüz özelliklere misal lakin benze daha çeşitli. Bilhassa düşmanları birbirine bağlama özelliğine bayıldım. Düşmanları birbirine bağladığınızda sırf tek bir şahsa hasar vererek tüm düşmanlara hasar verebiliyorsunuz. Bu usul özellikler ve silahlar, oynanış kısmında size özgürlük sunmuş. İster saklılıkla, ister aksiyonlu bir halde ilerleyebiliyorsunuz. Bu kısımda sevmediğim tek şey ise oyunun size saklılığı dayatıyor üzere olması. Dilediğiniz üzere gidebiliyorsunuz ancak güya oyun saklılığı daha çok istiyor üzere. Bu da elbette ferdî bir yorum. Genel olarak Deathloop’tan Dishonored’da aldığım keyfi aldığımı söyleyebilirim. Hatta yer yer daha fazlasını bile aldım

Grafikler

Dishonored’dan bahsetmişken oyunun görsel açıdan da Dishonored’a yakın olduğunu söyleyebilirim. Lakin Dishonored’a nazaran daha karikatür biçiminde olan grafikler bu oyunda biraz daha gerçeğe yakın. Yalnızca karakterler için değil etraf dizaynları için de geçerli. Tasarım olarak oyunda ekstrem bir şey gördüğümü söyleyemem, klasik bir oyun üzere. Lakin oyunun grafiklerini övebilirim. Oyunu Ultra ayalarda oynadığınız vakit muhakkak hoşunuza gidecektir. Bilhassa etraf ayrıntıları benim bir oldukça hoşuma gitti. Ne yazık ki PS5’te deneyimleme talihim olmadı lakin o tarafta da âlâ durduğunu varsayım ediyorum bilhassa yeni kuşağın gücüyle çok daha düzgün duruyordur. Yeni jenerasyon demişken, daha evvel de bahsettiğim üzere bu oyunun PS5 sahipleri için ekstra bir özelliği daha var. Deathloop, PS5 denetimcisi DualSense’in özelliklerini kullanmak için özel olarak geliştirildi. Oyunda örneğin, silahınız tutukluk yaptığında sizin tetik tuşunuz da takılıyor ve tuşa basamıyorsunuz. Tıpkı biçimde dokunsal geri bildirim de bu oyunda daha ihtimamlı bir halde kullanılıyor.

Performans açısındansa oyun Dishonored üzere tekrar. Optimizasyonunun düzgün olduğunu düşünüyorum lakin biraz yüksek bir sistem istiyor. İstenilen sistemi verdiğinizdeyse performans konusunda hiçbir sorun yaşamıyorsunuz. Anlık FPS düşmeleri üzere badireler olmuyor. RTX 2060 ile yüksek ayarlarda 60FPS sabit bir biçimde oynayabildim.

Puan

Genel olarak oyuna baktığımdaysa muhakkak Deathloop’un çok keyifli bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Duyurulduğundan bu yana içimde daima kuşku vardı lakin Deathloop tüm bu kuşkularımı ortadan kaldırdı ve bana keyifli saatler yaşattı. Bilhassa oynanış manasında çok keyifli ve oyundaki gizemleri sizin çözmenizi sağlaması da yalnızca tuşlara basıyormuşsunuz hissiyatını ortadan kaldırıyor. Oyun şu andan itibaren PS5 ve PC için erişime açık durumda.

0 puan için her şeyiyle makûs rezalet bir oyun, 10 puan için eksiksiz muazzam bir oyun ve 5 puan için de ortalama bir oyun dersek, Deathloop için puanım 8.0 olur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli