e
sv

Dell Technologies, CES 2022 Kapsamında Yeni Konsept Eserleri Tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dell Technologies, CES 2022 kapsamında dikkat çeken kimi konsept eserleri tanıttı. Şirket, şu sözlerle tanıtımını gerçekleştirdi;

“Hibrit çalışma, herkes için her yerde üretkenlik ve esneklik sağlayan bir kavram. Aygıtlar ve lokasyonlar ortasındaki sıkıntısız geçişlerin harika hibrit çalışma tecrübelerine temel oluşturacağını hepimiz biliyoruz.

Daha önce The Future of Work Reimagined vizyonumuzda paylaştığımız üzere, teknoloji bu yeni dünya nizamında daha da kritik bir rol oynuyor. Bu nedenle gruplarımız, herkes için daha âlâ bağlantı, iş birliği ve pozisyon eşitliği sağlamaya yardımcı olabilecek çeşitli konsept tahliller üzerinde çalışıyor. Dell Technologies olarak en yeni üç konseptimizi sizinle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

Hibrit çalışma, takım üyelerinin her zamankinden daha taşınabilir olacağı bir çalışma nizamı manasına geliyor. Bu da; ofis ortamları ve teknoloji altyapısıyla ilgili olarak BT yöneticileri ve grupları için yeni fırsat ve anlayışlarını beraberinde getiriyor. Concept Flow; gün içinde farklı pozisyonlar ortasında yer değiştirirken, şahsî olarak üretkenliğe problemsiz geçişi sağlayan vizyonlarımızdan bir tanesi.

Çalışırken yerler ortasında yer değiştirmek son derece rahatsız edici bir durum olabiliyor. Genelde hibrit nizamda çalışanlar gün içinde şu soruları sıkça kendilerine soruyor; Mekân değiştirdiğimde ayarlarım neden bazen değişiyor? Dizüstü bilgisayarımın çalışmaya başlaması neden biraz vakit alıyor? Sesim geliyor mu? Ekranımı görebiliyor musun? Bu ekrana nasıl bağlanabilirim? Bu toplantıya nasıl başlarım?

Concept Flow, bu gerginliklerin ve üretkenliğin üzerindeki olumsuz tesirlerin birçoğunu ortadan kaldırabilecek uyarlanabilir bir konsept tahlili olarak karşımıza çıkıyor. Gruplarımız, kusursuz bir tecrübe oluşturmak için ortak paylaşımlı aygıtlara, sanayi standardı kablosuz şarj teknolojisine, akıllı yazılım uygulamalarına ve Wi-Fi 6E yerleştirme teknolojisine sahip. Çalışma masanıza gerçek yürüdüğünüzü hayal edin ve siz şimdi masanıza oturmadan dizüstü bilgisayarınızın ekrana, mouse’a, klavyeye ve muteber ağınıza otomatik olarak bağlandığını düşünün. En son kaldığınız yerden devam etmeye hazırsınız. Eş vakitli olarak, dizüstü bilgisayarınızı masaya bıraktığınızda kablosuz olarak güç alıyor. (Artık kablolarla boğuşmak yahut masaların altında garip bir biçimlerde sürünmek yok!) Bir sonraki lokasyona gitmeye hazır olduğunuzda, Concept Flow’un yakınlık algılama özelliği, ayrıldığınızda otomatik olarak irtibatınızı kesiyor. Yerler ortasındaki bu geçiş meselesiz hâle geliyor.

Bu vizyonun bir fikirden daha fazlası olduğunu belirten Dell Technologies Son Kullanıcı Tahlilleri CTO’su Glen Robson da bahisle ilgili düşüncelerini “Aşağıda Concept Flow’un nasıl çalıştığını göreceksiniz. Biz hâlâ öğrenmeye, ince ayarlar yapmaya ve iş ortaklarımızla çalışmalar sürdürmeye devam ederken, bu konsept bizi çalışma tecrübelerinin tekrar kurgulanmasına yanlışsız bir adım daha yaklaştırıyor” kelamlarıyla aktardı.

Hibrit bir dünyada herkes için “kapsayıcı ortamlardan” bahsettiğimizde, aslında tam olarak takım üyeleri ortasındaki birlikte çalışma ve bağlantının önündeki pürüzleri azaltmaktan kelam ediyoruz. Burada kıymetli olan, nerede çalışıyor yahut nereden bağlanıyor olduklarına bakılmaksızın, herkesin eşit tecrübelere sahip olmasını sağlamak.

Sevin sevmeyin, sanal toplantılar vazgeçilmez bir hâle geldi. Bununla birlikte beden lisanını yahut toplumsal ipuçlarını okumaya çalışarak iştirakçileri izlerken, tıpkı vakitte göz temasını sürdürüp not alırken yahut sunum yaparken “bağlantı yorgunluğu” yaşandığının da farkındayız.

Tasarımcılarımız ve mühendislerimiz, daha manalı insan etkileşimi geliştirmeye yardımcı olabilecek ve yapılan aramalar sırasında ekran dışı eskiz/taslak ve prototiplerin kolay kolay paylaşılmasına imkan verecek bir tahlil istedikleri için bir müddettir kamera yerleştirme üzerinde vakti harcadı. Süratli iterasyon (yineleme) ile çevik bir yaklaşım benimsediler ve daha sonra el fenerli, yapışkanlı, vantuzlu ve mıknatıslı sayısız model üzerinde çalıştılar. Böylelikle Concept Pari ortaya çıktı.

Concept Pari, sanal çalışma ortamına daha doğal, sezgisel tecrübeler getirmeye yardımcı olacak yenilikçi özelliklere sahip, kolay, taşınabilir bir kablosuz web kamerası. Uyumlu ekranlara, şarj istasyonlarına, stantlara direkt yerleştirilebiliyor, hatta elde de tutulabiliyor. Kullanıcıların konuştukları bireylerle direkt göz teması kurmalarına ve ekran dışı içeriklerin kolaylıkla paylaşılmasına imkan tanıyor. Küçük ve hafif (30 gr.) fakat tezli olan bu aygıtta bir mikrofon bulunuyor ve Wi-Fi üzerinden 1080p görüntü iletilebiliyor. Dâhili güç göstergesi, her seferinde kusursuz hizalama ve açılar elde edilmesine yardımcı olan dikey gösterge ışığı ve kablosuz şarj için entegre bir USB-C portu üzere kullanışlı özelliklere sahip. Mahremiyet gereken durumlarda rahatlık sağlaması açısından porta karşıt çevrilmiş kamera bile yerleştirilip şarj edilebiliyor.

Bunlara ilaveten, düşük karbon ayak izine sahip, esneklik ve kullanım kolaylığı sunan Concept Pari, manzaralı görüşme yapan herkese hitap edebilecek ve iş için farklı lokasyonlar ortasında geçiş yapan insanlara “hibrit çalışma” araç seti kapsamında yardımcı bir aksesuar niteliğinde olabilecek bir tahlil.

Küçük teknolojik gelişmeler günlük çalışma tecrübelerimiz üzerinde büyük bir tesire sahip olabiliyor. Bu nedenle yeni çalışma sistemlerini düşündüğümüzde, çalışma hayatının en yaygın istikametlerinden biri olan “not alma” üzerinde tekrar inceleme/değerlendirme yapabileceğimizi biliyorduk.

Ek monitörlerin/ekranların üretkenliği artırabileceği konusunda neredeyse herkes hemfikirdir. Concept Stanza, çoklu ekran tahlilleri konusundaki araştırmalarımızı bir adım öteye taşıyor. Not alma sürecini çok daha kolay ve akıllı hâle getirmek üzere özel olarak tasarlanmış yeni bir cins ince, hafif, üzerinde port olmayan 11″ ebadında yardımcı bir cihaz…

Evet, birinci bakışta çok kolay bir kavram üzere duruyor. Dikkat dağıtmayan bir çalışma tecrübesi sunmak için bilhassa kamera yahut hoparlör dâhil etmedik. Her öge ihtimamla hazırlandı, bu nedenle Concept Stanza’yı kullandığınızda sistemi çözmeye dair rastgele bir gayret göstermeniz gerekmiyor; el yazınızı anında metne dönüştürmek için iki sefer dokunmanız dışında neredeyse bir kâğıt kalemle not alıyormuşsunuz üzere hissettiriyor. Sunulan ek zekâ, ekran büyütme ve yazılım özellikleriyle içeriklerinizi aygıtlar ortasında okuyabiliyor, arayabiliyor ve paylaşabiliyorsunuz, böylelikle tam hatırlayamadığınız bir notu bulmak için bir not defteriniz ortasında telaş içinde arama yapmanıza gerek kalmıyor. Artık kendinize yahut çalışma arkadaşlarınıza e-postayla göndermek için tuttuğunuz notların fotoğrafını çekmenize de gerek yok. Concept Stanza, analog ve dijitalin en düzgün özelliklerini bir ortaya getiriyor. Bu konsept, notları yazıya çevirmek için bir kalem ve mikrofonla birlikte geliştirildi.

Hibrit çalışmanın vadettikleri aslında üretkenliğin ötesine geçiyor. Harika hibrit çalışma tecrübelerinde ulaşılan zirve noktasının çalışma hayatında iş-sosyal hayat istikrarının sağlanmasına yardımcı olduğuna ve bunun da hem bir kültür değişimi hem de teknolojide ilerleme gerektirdiğine inanıyoruz.

Bu nedenle grubumuz, birlikte çalışmaya imkan sağlayan çalışma araçları, ekosistem tahlilleri ve aygıt zekâsı üzerinde çalışmaya ve gelecekteki teknoloji tahlillerinin bu içerikleri nasıl daha fazla kapsayabileceği konusunda planlamalar yapmaya devam ediyor. Teknoloji bize, her zamankinden daha fazlasını nasıl elde edebileceğimizi tekrar kurgulamamız için fırsatlar sunuyor. Bizler de çalışma tecrübelerini güzelleştirmenin yollarını araştırmaya devam ediyoruz.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli