e
sv

Depresyona genetik yatkınlık ile inflamasyon ortasında irtibat olabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Depresyon ile çeşitli organik durumların ortasındaki ilişkiyi inceleyen birçok araştırma bulunmasına rağmen depresyonun organik sebepleri/sonuçları tam olarak anlaşılmış değil. Artık ise bilim insanları depresyon ile lökosit ( beyaz kan hücresi ) sayısı ortasında bir çeşit temas keşfetti.

Vanderbilt Genetics Institute kurumu araştırmacıları depresyon ile kronik hastıklar üzerine ağırlaştı ve depresyon ile inflamasyon ortasında alaka kurdu.

Fikir ayrılıkları

Depresyon ile inflamasyon ortasındaki kimyasal ve organik ilişkiler uzun yıllardır araştırılmasına ve bu alanla ilgili birçok çalışmasına karşın kelam konusu durum bilim insanlarını da 2 farklı kutba ayırmış durumda. Kimi bilim insanları kelam konusu alanda nedensellik bulunduğunu argüman ederken birtakım bilim insanları ise rastgele bir nedensellik bulunamayacağını tez ediyor.

İlgili alana daha yakından eğilen bilim insanları yaklaşık olarak 400.000 hastanın sıhhat kayıtlarını inceledi ve depresyona genetik yatkınlık ile kişinin lökosit sayısı ortasında korelasyon bulmak için kolları sıvadı.

Bilim insanları birbirinden bağımsız datalarla yaptıkları araştırmalar sonucunda bireylerin poligenetik depresyon skorları ile yükselmiş lökosit sayıları ortasında dengeli bir alaka bulmakla birlikte kelam konusu bilgilerin akut depresyon semptomlarından bağımsız olduğunu yani dataların depresyon/genetik yatkınlık açısından manalı olduğunu tespit etti.

Bilim insanları depresyon ile inflamasyon ortasındaki bağın iki istikametli olduğunu yani 2 bağımsız değişkenin birbirinin nedeni ve birebir vakitte sonucu olabileceğini belirtmekle birlikte ilgili alandaki bilgiler de bu alakayı doğruluyor lakin nedenselliğin tam olarak belirlenebilmesi için gelecekte de araştırmaların yapılması gerekiyor.

Yeni araştırma JAMA Psychiatry isimli mecmuada yayımlandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli