e
sv

Derin göl suyundan binaları soğutmak: DLWC nedir?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilhassa yaz mevsiminde artan sıcaklıklarla birlikte insanların bulundukları binaların soğutulması gereklilik haline geliyor. Mevcut iklimlendirme tahlillerinin yüksek güç tüketimi, araştırmacıları alternatif yollara teşvik ediyor. Geliştirilen derin göl suyu soğutma (DLWC) projesi, Torontoda’ki Ontario Gölü‘nün derinliklerinden gelen soğuk su kullanılarak sürdürülebilir, alternatif bir iklimlendirme kaynağı sunuyor.

DLWC projesi nedir?

Projenin geliştirilme etabından evvel kentin bu türlü bir teşebbüse neden başvurduğuna odaklanmak gerekiyor. Kanada’nın en büyük kenti ve ticaret merkezi olan Toronto, 1990 düzeylerine kıyasla sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar %65 ve 2050 yılına kadar %80 oranında azaltmayı hedefliyor. Yapılan incelemeler sonucunda Toronto’daki sera gazı emisyonlarının %60’ının binalar tarafından üretildiği anlaşıldı. Kent, emisyonun azaltılmasının en büyük adımlarından biri olarak binalardan yayılan sera gazı emisyonlarına odaklandı.

Maksatlara ulaşabilmek için atılan adımlar sonucunda Ontario Gölü’nün suyundan yararlanılabileceği fikri ortaya çıktı ve çalışmalar başladı. Suyun karakteristik özelliği olan 4°C’de en ağır olması araştırmacıların elini kolaylaştırdı zira ısınan su, yoğunluğu azalacağından ötürü yüzeye yanlışsız ilerleyecek ve gölün en alt kısmında daima soğuk su kalacak. DLWC projesi temel olarak bu soğuk suyun binaların soğutulmasında kullanılmasını amaçlıyor.

Sistem birinci olarak 2004 yılında kentteki birkaç binada kullanıldı lakin artık belediye binası, hastane ve oteller de dahil olmak üzere kent merkezindeki 100’den fazla binayı soğutuyor.

DLWC nasıl çalışıyor?

Her biri 5 kilometreden uzun ve ortalarında yaklaşık 800 metre uzaklık olan üç emme borusu, Ontario Gölü’nün 83 metre derinliğinden suyu bir filtrasyon tesisine getiriyor.

Su, daha sonra içme suyu olarak da kullanılabilmesi için arıtılıyor.

Isı eşanjörleri ile içilebilir su, en az seviyede ısıtılıyorken binaları soğutacak olan su ise soğutuluyor.

Kapalı bir devreye aktarılan soğuk su, soğutma kulelerinden Toronto kent merkezindeki binaları soğutması için ilerliyor

DLWC’nin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Birinci olarak avantajlarına bakıldığında DLWC sistemi yaklaşık 25.000 kişilik bir kasabaya bir yıllık güç sağlamak için kâfi olan 90.000 mega-watt saat elektrik tasarrufu sağlıyor ve %90 güç tasarrufu sunuyor. Ayrıyeten su, 83 metre derinlikten çekildiği için koku ve kirlilik içermiyor ve bu durum da içme suyu olarak kullanılması için arıtma gereksinimini azaltıyor.

Dezavantajlarına gelindiğinde sistem sığ sularda çalışamıyor. Ayrıyeten yüksek maliyetli olduğu için projenin uygulanacağı kentteki insanların büyük çoğunluğunun bu sistemi kabul etmesi gerekiyor. Yapılan açıklamalara nazaran Toronto, DLWC için yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yaptı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli