e
sv

DG2-128 GPU’lu Intel Arc Alchemist Ekran Kartı Fotoğraflandı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Intel’in Arc Alchemist ekran kartları yaklaşırken kısa bir mühlet evvel yeni seride terminolojinin nasıl olacağından kelam etmiştik. Artık ise Alchemist a### serisinden olduğu sav edilen Intel DG2-128EU GPU’nun bulanik bir fotoğrafı Chiphell‘de yayınlandı.

Intel, üst sınıf 512EU modelinin yanı sıra giriş düzeyi DG2-128EU grafik işlemcisinin geleceğini belirtmişti. Gelen bilgilere bakılırsa her iki kalıp da GPU üzerinde ortalanmış değil ve bunun özel soğutma tahlillerini biraz daha karmaşık hale getirebileceği söyleniyor. Ayrıyeten kartın çok kısa yapıda olduğu ve 75W altında TDP ile SOC’ olarak listelendiği bildirildi. Ek olarak, GPU’ya 6 GB kapasiteli GDDR6 bellek eşlik edecek.

Bir mühlet evvel Igor’sLAB, taşınabilir DG2-128 GPU / Alder Lake tasarımı için bir şema paylaşmıştı. Görünüşe nazaran taşınabilir varyantta bellekler GPU’ya biraz daha yakın olacak ve değişik bir formda bellek modüllerinin sayısı daha az olacak. Yani taşınabilir sürüm 64 muhtemelen 64 bit bellek arabirimine sahipken, masaüstü sürüm 96 bit bellek arabirimiyle gelecek.

Locuza, daha sonra DG2-128 GPU çekimlerini inceledi ve yeni ayrıntılar paylaştı. Buna nazaran GPU hakikaten de 32+64 denetimciler aracılığıyla 96 bit bellek arabirimi sunuyor.

Intel Arc Alchemist serisine ilişkin şu anda 128EU, 384 EU ve 512EU olmak üzere üç farklı ekran kartı modeli biliyoruz. Fakat önümüzdeki yılın birinci aylarında daha fazla harici ekran kartı görebiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli