e
sv

Dijital Türk Lirası için birinci resmi mutabakat yapıldı!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Türk Lirası’nın kripto para versiyonu olarak geliştirilen Dijital Türk Lirası için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni bir adım attı. TCMB tarafından Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturuldu. Dijital Türk Lirası’nı geliştirecek ve kullanıma sunacak birinci şirketler beli oldu.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu için TCMB ile ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ortasında mutabakat imzalandı. ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM, Dijital Türk Lirası’nın teknolojik paydaşı olacak. Bu firmalar Dijital TL’nin altyapısını, teknolojik geliştirme çalışmalarını ve test süreçlerini yürütecek. İlerleyen süreceçte ödeme sistemlerine entegrasyonu üzere mevzularda çalışmalar yapacak.

TCMB’nin açıklamasına nazaran Dijital Lira’nın birinci testleri kapalı devre ve dar kapsamlı olarak yapılacak. Bu sene sonunda birinci faz çalışmalarına başlanması planlanıyor. Birinci faz sonuçları, 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak.

Birinci pilot çalışmalarından akabinde daha yaygın ve geniş iştirakli pilot çalışmalar yapılacak. Birinci faz çalışmalarının tamamlanmasının akabinde pilot testlere vatandaşlar katılacak. Dijital Türk Lirası’nın büsbütün hayata geçmesi 2-3 yıl sürebilir.

TCMB’nin mevzu hakkındaki açıklaması şöyle:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının iştiraki ile bir sonraki etaba taşınmaktadır.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının iştiraki ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur. Projeye ait stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni iştiraklerle genişletilmesi planlanmaktadır.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş iştirakli pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri kademe fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon üzere başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

TCMB’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu sonuncu bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri unsurlarınca yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ait iktisadi, tüzel ve mali ihtiyaçları karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli