e
sv

Dolar haftaya rekorla başladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dolar kurundaki hareketlenmeler sürat kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 16 üzerinden süreç görerek rekor düzeylere ulaşan dolar yeni bir haftaya başladığımız bu günde de rekor kırdı. 17,43 düzeyinde süreç görmeye başlayan dolar yeni bir rekorla haftaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda 15 düzeylerinde olan dolar geçen hafta 16 düzeyini kırarak rekor kırmıştı. Merkez Bankası’nın müdahale etmesiyle hafta sonu boyunca 16,42 kurunda sabitlenen dolar haftanın birinci gününde 17 düzeyini geçerek yeni bir rekora ulaştı.

Dolar haftaya rekorla başladı

Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz hakkında birtakım açıklamalarda bulunmuştu. “Neymiş efendim? Faizleri düşürüyormuşuz. Benden öbür bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Karar bu” sözlerini kullanmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 6,5 milyar dolarlık müdahalesine karşın bu sabah dolar 17,62 lirayı, euro 19,84 lirayı aşarak rekor tazelemiş durumda. Merkez Bankası’nın bundan sonra faiz indirip indirmeyeceği ise tartışma konusu. Birtakım ekonomistlere nazaran Merkez Bankası artık faiz indirmese dahi indiriyor üzere tesiri olacak. İşin nereye varacağı açıkçası belirli değil lakin 2022’nin birinci yılları ekonomik açısından güç geçecek üzere görünüyor.

Enflasyon oranının açıklanacağı 3 Ocak tarihine işaret eden ekonomistler de işin gidişatı hakkında pembe bir tablo çizmiyor diyebiliriz. Enflasyonun tesirlerinin 2022 yılında hissedileceği düşünülüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli