e
sv

DSÖ, hava kirliliğinin her yıl 7 milyon insanı öldürdüğünü açıkladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünya Sıhhat Örgütü, 22 Eylül Çarşamba günü yeni hava kalitesi yönergesini açıkladı. Yetkililer, hava kalitesi yönergelerinin sıkılaştırdığını belirtirken hava kirliliğinin insan sıhhatine yönelik en büyük çevresel tehditlerden biri hâline geldiğini duyurdu. Açıklamalara nazaran hava kirliliği yılda 7 milyon insanın vefatına yol açıyor.

DSÖ, hava kirliliğine karşı tedbirlerin derhal sıkılaştırılması ve artırılması gerektiğinin ve bu sebeple oluşan hastalıkların sigara ve sıhhatsiz beslenme ile oluşan hastalık düzeyleriyle tıpkı noktaya ulaştığının altını çizdi.

“Milyonlarca insanın hayatı kurtarılabilir”

Açıklamalarda, “DSÖ, hava kalitesi ile ilgili kılavuzunu gereken duruma nazaran ayarladı ve sıhhat tehditleri konusunda ikazlarda bulundu. Gereken tedbirler alınırsa milyonlarca insanın hayatı kurtulabilir” tabirleri kullanıldı.

DSÖ’ye nazaran PM 2.5 isimli partikül en tehlikeli kirleticilerden biri. Bu partikül, solunması hâlinde kan dolanımına girebilir ve astım üzere teneffüs hastalıklarına yol açarak vefata sebep olabilir. Yönergede de bu ziyanlı hususun yarıya indirilmesi gerektiği vurgulandı. PM 2.5 dışında da PM10, ozon, nitrojen dioksit, kükürt dioksit, karbon monoksit üzere kirleticilerden bahsedildi.

Uzmanlara nazaran gereken tedbirler alınırsa ve hava kirliliği azaltılırsa ilgili ölümlerde %80’lik bir azalma yaşanabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli