e
sv

DSÖ’den hükümetlere davet: Omicron’a karşı harekete geçin

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün yeni varyantı Omicron varyantı hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Gerekli önlemler alındığı taktirde Omicron’un global kriz haline gelmesinin önlenebileceğini vurguladı.

Hükümetlere davet: “Beklemeyin, harekete geçin”

DSÖ’nün Cenevre merkezinde düzenlenen basın toplantısında Ghebreyesus, Omicrron’un şu ana kadar 57 ülkede tespit edildiğini söyledi. Hükümetlere sıkı önlemlerin alınması için davette bulunarak, “Eğer ülkeler hastaneler doluncaya kadar beklerse, çok geç olacak. Beklemeyin. Artık harekete geçin. Her hükümet ve her birey (Covid-19’a karşı) sahip olduğumuz tüm araçları çabucak artık kullanmalıdır.” daveti yaptı.

Ghebreyesus, Omicron’un Delta’ya nazaran daha hafif hastalığa neden olduğuna dair kimi ispatlar olduğunu belirterek, bu mevzuda kesin bir karara varmak için şimdi çok erken olduğunun altını çizdi.

Bugün yayımlanan DSÖ’nün haftalık Covid-19 raporuna nazaran mevcut aşıların Omicron’a karşı aktifliği hakkında daha fazla araştırmaya gereksinim duyuluyor ve eldeki aşıların uygulanmaya devam edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, aşı çalışmalarının hızlandırılmasını isteyerek, şunları söyledi:

“Lütfen, mümkünse aşınızı olun. Şu anda Delta’dan hayat kurtarabiliriz. Omicron’un şu anda global bir kriz haline gelmesini önleyebiliriz ve öbür varyantların ortaya çıkmasını engelleyebiliriz. Bu virüs değişiyor, fakat ortak kararlılığımız değişmemeli.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli