e
sv

DualSense Tecrübesini PC’de Yaşayın: DualSense PC ile Nasıl Kullanılır?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Sony’nin 12 Haziran 2020’de tanıtımını yaptığı yeni kuşak konsolu PlayStation 5 ile hayatımıza gören DualSense denetimci, kullanıcıların rahatlığı ve ergonomik beklentilerine nazaran tasarlandı. Gelişmiş tetik hissi, kablosuz şarj dayanağı, sesle denetim ve sesli irtibat üzere özellikleri konsol oyuncularına sunan DualSense, artık Steam ve Epic Games aracılığıyla bilgisayarlarımızda da kullanılabiliyor.

Hatırlarsanız, Steam beta ile bir arada PS5 DualSense denetimcisinin Steam ile kullanılabileceğini belirtmiştik.

Bu gelişmenin akabinde nihayet bu dayanak tüm Steam kullanıcıları için etkin oldu. Valve, DualSense desteğiyle ilgili ayrıntılı bir açıklama yayınladı. Death Stranding, No Man’s Sky ve Horizon Zero Dawn oyunlarının DualSense’in gelişmiş özellikleriyle oynanabileceğini duyurdu. Lakin artık tüm oyunlar DualSense ile uyumlu.

Donanımsal uyumluluk konusunda da kullanıcı odaklı olan DualSense, USB kablosu ile bilgisayarlara bağlanabiliyor. Kullanıcılar isterlerse PlayStation 5’te olduğu üzere kablosuz bir biçimde de kullanma bahtına sahip. Bunun için bilgisayarlarınızda Bluetooth özelliğini açarak DualSense’i eşleştirmeniz kâfi.

Steam oyun platformu, DualSense’in PC’ye Bluetooth üzerinden süratli irtibat kurmasını sağlıyor. Steam istemcisinin yüklenmesinin akabinde; (bilgisayarınızda Bluetooth yoksa Bluetooth adaptörü kullanarak) ekranın sağ alt köşesindeki sistem tepsisini açıp, Bluetooth simgesine çift tıkladıktan sonra sırasıyla, “Bluetooth yahut öteki aygıt seçin” seçeneğine, ardından da Bluetooth’a tıklayın. DualSense’in ışıkları mavi renkte yanana kadar PlayStation ve Share düğmelerine (PlayStation logolu tuş ile “ | /” işaretli tuş) tıpkı anda basın. Kablosuz denetleyiciyi seçtiğinizde DualSense’i bilgisayarınızla eşleştirmiş olacaksınız.

Steam, eşleştirme süreci bittikten sonra kontrolcünüzü istediğiniz üzere yapılandırmanız için yapılandırma dayanağı de sunuyor.

Bunun için de Steam’de sırasıyla Ayarlar, Denetleyici, Genel Denetleyici Ayarları’nı seçtiğinizde karşınıza çıkacak olan büyük fotoğrafta PlayStation Yapılandırma Takviyesi kutusuna tıklayın.

Bu süreci tamamladığınızda karşınıza algılanan denetleyiciler listesi çıkacak. Listede PlayStation 5 Denetleyici yazdığını göreceksiniz. Bu ileti, DualSense’in bilgisayar ile eşleştiği ve Steam oyunlarının DualSense ile uyumlu bir formda çalışacağı manasına gelir.

Geniş ekran modunda, oyun içi menüsünü başlatmak için PlayStation düğmesine basarak DualSense’in ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Steam bünyesinde olmayan oyunları üçüncü parti olarak kütüphanenize ekleyebiliyorsunuz. Örneğin Steam dışı bir platform üzerinden satın aldığınız bir oyun var. Bu oyunu DualSense ile oynamak için Steam’e girip sol alt kısımda olan + butonuna basmanız gerekiyor.

Açılan pencerede Steam Dışı Oyun Ekle butonuna tıkladığınızda bilgisayarınızda şurası olan oyunları göreceksiniz. Buradan DualSense ile oynamak istediğiniz oyunu işaretleyip Seçilen Programları Ekle butonuna tıklayarak oyun ekleme sürecini tamamlayabilirsiniz.

Bu süreçlerin ardından Steam dışındaki oyununuz artık Steam kütüphanenizde erişilebilir olacağından, DualSense ile oynamanızın da önü açılmış olacak.

 • Tartı: 280 gram
 • Boyutlar: 160 x 66 x 60mm
 • Batarya: Dahili şarj edilebilir lityum iyon pil (1560mAh)
 • Hareket Sensörü: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop + üç eksenli ivmeölçer)
 • Dokunmatik Yüzey: 2 noktalı Dokunmatik Yüzey, Kapasitif
 • Geri Bildirim: Tetik Tesiri, Titreşim ve Işık Göstergeleri
 • Portlar: USB Type-C, 3.5 mm Stereo Kulaklık Jakı
 • İrtibat: Kablosuz – Bluetooth 5.1, Kablolu – USB kontağı (HID, Ses)

DualSense Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli