e
sv

Dünyada Omicron kaynaklı birinci mevt gerçekleşti

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünyada 65’i aşkın ülkede, Türkiye’de ise 6 bireyde tespit edilen Omicron varyantı hakkında birinci tatsız olay yaşandı. Dünyada Omicron varyantı kaynaklı birinci mevt gerçekleşti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, en az bir hastanın öldüğünü doğruladı. Net sayıyı açıklamadı. Ayrıyeten Omicron hadiselerinde hastaneye yatışların başladığını hafife ve Omicron’un hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

Omicron varyantının tesirinin arttığına dikkat çeken Boris Johnson, şunları söyledi:

“Ne yazık ki evet, Omicron hadiseleri hastaneye kaldırılıyor ve ne yazık ki Omicron’lu en az 1 hastanın öldüğü doğrulandı. Bence bunun bir formda virüsün daha hafif bir versiyonu olduğu fikrini, bence bunu bir tarafa koymalı ve yalnızca nüfus içinde hızlandığının farkına varmalıyız. O yüzden yapabileceğimiz en güzel şey, hepimizin güçlendirici aşılarını alması.”

İngiltere’de dün 1.239 yeni Omicron hadisesi bildirildi ve toplam Omicron hadise sayısı 3 bin 137’ye ulaştı. Dünya genelinde ise 8 bin 794 Omicron hadisesi bildirildi, 77 bin 956 hadise ise kuşkulu olarak açıklandı.

Omicron varyantı nedir?

Dünya genelindeki bağışıklık oranı arttıkça Covid-19 da kendini geliştiriyor. Delta varyantının akabinde artık de birinci Covid-19’a nazaran en az 50 sefer mutasyon geçirdiği kestirim edilen B.1.1.529 kod isimli varyanta DSÖ tarafından Omicron ismi verildi. Omicron varyantı Güney Afrika’da ortaya çıktı. Birinci belirlemelere nazaran Delta varyantına nazaran daha fazla bulaşıcılığa sahip lakin Delta varyantına kıyasla daha hafif tesir ediyor. İngiltere’deki birinci mevt ise bu husustaki fikirlerin değişmesine neden olabilir. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Omicron’lu olaylarda hastaneye yatışların başladığını açıkladı.

BioNTech aşısı Omicron karşısında zayıf kalıyor

Dünya genelindeki birinci çalışmalara nazaran Omicron’un bir kaçış varyantı olduğu ve saldırgan Spike proteinlerinin çok sayıda mutasyona uğradığı tahmin ediliyor. BioNTech, Moderna üzere mRNA aşılar, Covid-19’un sadece Spike proteinlerine karşı antikorlar üreterek savunma sağlıyor. Omicron’un Spike proteinleri çok kez mutasyona uğradığı için mRNA aşıların antikorları zayıf kalıyor. İnaktif aşılar ise koronavirüsün Spike proteinlerinin yanı sıra N ve M proteinlerine karşı da antikor ürettiği için daha tesirli savunma sergiliyor. mRNA aşıların formülünün yenilenmesi gerekebilir.

BioNTech’ten yapılan açıklamada, laboratuvar çalışması sonuçlarına nazaran aşının ikinci dozunun Omicron varyantına karşı daha az tesirli olduğu tespit edildi. Aşının üçüncü dozunun Omicron’u nötralize edici antikorlar sağladığının ortaya konulduğubildirildi. Üçüncü dozun uygulanması için davet yapıldı. Omicron varyantına karşı yeni bir aşı gerekip gerekmediği bilinmiyor. Yeni aşı gerekirse en erken Mart 2022’de hazır olacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli