e
sv

Dünyanın en eski etkin torrent evrakı bu ay 18 yaşına giriyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünyanın en eski faal torrent evrakının bu ay 18 yaşına gireceği biliniyordu lakin buna karşın hala onlarca kişi tarafından dağıtılıyor. BitTorrent’in nispeten yeni bir protokol olduğu 2003 sonbaharında yayınlanan The Fanimatrix torrentinden bahsediyoruz. O vakitler, The Matrix’e dayanan kısa hayran sinemasının yaratıcıları, bu belgeyi Bittorrent platformunda paylaşmışlardı.

BitTorrent kusursuz bir dağıtım aracı, lakin evrakın yeni insanlara ulaşmaya devam etmesi için en az bir kullanıcının onu bütünüyle dağıtması gerekir. Bu nedenle, birçok içerik, kullanıcının ilgisini kaybettiği için vakitle etkisiz hale gelmekte. Görünüşe nazaran bu, efsanevi “The Matrix” e dayanan hayran sineması The Fanimatrix için geçerli değil. Bu torrent Eylül 2003‘te oluşturuldu ve hala faal, yani bu ay 18 yaşına girecek ve bu etkileyici bir muvaffakiyet.

Youtube şimdi yoktu

Kısa sinema The Fanimatrix, The Matrix’in bir küme Yeni Zelandalı hayranı tarafından yönetildi. Ellerinde yalnızca 800 dolar vardı ve bunun neredeyse yarısı kahraman için bir deri ceket satın almak için harcandı. Sinemanın çekim süreci ve kurgusu dokuz günde tamamlandı. Bu kadar sonlu bir bütçeyle çekim yapmak mümkün olsa da, 2003’te fiyatsız görüntü paylaşım hizmetleri olmadığı ve YouTube şimdi kurulmadığı için dünyaya sineması anlatmak çok daha zordu. Yüksek sunucu maliyeti nedeniyle sineması özel bir sunucuda yayınlamak da imkansızdı.

Sonuç olarak, The Fanimatrix’in müellifleri, o sırada nispeten yeni bir teknoloji olan BitTorrent‘e rastladıkları süreçte diğer seçenekler aramaya başladılar. Lakin sonuçta, Fanimatrix torrent evrakı 28 Eylül 2003‘te oluşturuldu ve akabinde internette yayılmaya başladı. Kısa sinema büyük bir muvaffakiyet elde etti, yalnızca birinci haftasında yaklaşık 70 bin kişi tarafından indirildi. BitTorrent, o vakitler kıymetli ölçüde daha az yaygın olduğu için bu muvaffakiyet etkileyici görünüyor. Gelecekte üretimciler The Fanimatrix dağıtımını mümkün olduğunca uzun müddet sürdürmeyi planlıyorlar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli