e
sv

Dünyanın en süratli bilgisayarı açıklandı!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, en güçlü bilgisayarları elde etme yarışında öne geçmek için var güçleri ile yeni üstün bilgisayarlar üzerinde çalışıyorlar. Bu bağlamda kuantum hesaplama alanı da sıçramalar içerisinde büyüyor ve ABD ile Çin üzere ülkeler, en güçlü kuantum muhteşem bilgisayarlara sahip olmak için kıyasıya yarışıyorlar.

Gelen son haberlere nazaran Çin, ABD de dahil olmak üzere rekabeti toz içinde bırakacağı iki yeni güçlü üstün bilgisayarla rakiplerine karşı büyük bir avantaj elde etmeyi başardı. Çin iki yeni muhteşem kuantum bilgisayarını tanıttı.

Dünyanın En Süratli Bilgisayarı!

İki yeni üstün bilgisayar, Zuchongzhi 2.1 ve Jiuzhang 2.0, Çin’in rakiplerinin üzerine geçmesini sağladı. Böylelikle Çin, en güçlü kuantum bilgisayarları inşa etme yarışında kuantum avantajı elde etmeyi başardı. Bu bilgisayarlar, bir, sıfır ve bir ile bir ve sıfırı birebir anda temsil edebilecek kuantum bitlerini kullanarak, bir ve sıfırları değiştirmedikleri için klasik bilgisayarlardan farklı olarak bu unvana sahip oldular.

Bu kuantum bilgisayarlar Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USTC) araştırmacıları tarafından üretildi. Bu iki üstün bilgisayar ülkenin kuantum hesaplama ve fotonik kuantum hesaplamada, üstün iletkenlikte avantaj elde etmesine yardımcı olacaklar.

Yeni kuantum harika bilgisayarlarından birincisi olan Zuchongchi 2.1, 66 kübit programlanabilir bir muhteşem iletken kuantum bilgisayar. Dünyanın en süratli üstün bilgisayarının 10 milyon katı süratte çalışırken, Google’ın Sycamore üstün bilgisayarının kaldırabileceğinden yüz kat daha karmaşık hesaplamalar yapabildiği bildirildi. Bu nedenle Zuchongchi 2.1’in dünyanın en süratli kuantum bilgisayarı pozisyonunu sağlam bir halde devraldı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli