e
sv

Düzmece KMSPico Yazılımları Kripto Hırsızlığında Kullanılıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dijital bir lisans yahut eser anahtarı kullanmadan Windows’u aktifleştirmek isteyen kullanıcılar, kripto para cüzdanlarındaki kimlik bilgilerini ve öbür bilgileri ele geçirmek için geliştirilen makûs hedefli yazılımlar tarafından hedefleniyor. “CryptBot” olarak isimlendirilen berbat emelli yazılım tarayıcılar, kripto para cüzdanları, tarayıcı çerezleri, kredi kartları için kimlik bilgilerini alabilen ve virüslü sistemlerden ekran manzaraları yakalayabilen bir bilgi hırsızı olarak tanımlandı.

Bu yazılım aracılığıyla yapılan son taarruzlara bakılırsa, yazılımın KMSPico üzere görünmesi sağlanıyor ve hasebiyle sayısız sisteme sızmak mümkün. KMSPico birçoğumuzun bildiği üzere, aslında bir lisans anahtarına sahip olmadan Microsoft Windows ve Office paketi üzere korsan yazılım kopyalarını aktifleştirmek için kullanılan bir araç.

Red Canary araştırmacısı Tony Lambert geçen hafta yayınlanan bir raporda, “Kullanıcı, makûs hedefli ilişkilerden birine tıklayarak ve KMSPico, Cryptbot yahut KMSPico olmadan öteki bir makus emelli yazılım indirerek sistemine virüs bulaştırıyor. Kullanıcılar KMSPico’yu da kuruyor, zira kurbanın olmasını beklediği şey bu. Tıpkı anda Cryptbot’u da art plana yerleştiriyorlar.” dedi.

Amerikan siber güvenlik firması ayrıyeten sistemleri aktifleştirmek için geçerli Microsoft lisansları yerine birkaç BT departmanının yasal olmayan yazılımı kullandığını gözlemlediğini söyledi. Bununla birlikte KMSpico’nun “resmi sürümü sunduğunu” sav eden kimi web siteleri olduğu da bildirildi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli