e
sv

El Salvador, Bitcoin kararından sonra sıkıntılar yaşamaya başladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi para ünitesi yapan birinci ülke olarak tarihe geçmişti. Birçok vatandaş ve kuruluş bu kararı desteklemese de lider Nayib Bukele kararı yürürlüğe sokmuştu. Kararın üstünden bir haftalık bir mühlet geçmesinden sonra Bitcoin sistemi ile alakalı problemler ortaya çıkmaya başladı.

Ülke 8 Eylül’de “Chivo” ismi verilen dijital cüzdanı piyasaya sürmüş ve vatandaşlara 30 dolarlık BTC ikram etmişti. Lakin bu sistem “bakım” sebebiyle birkaç defa kapandı. 30 dolardan yararlanmak isteyen birçok vatandaş da parasına erişemedi. Buna sebep olarak da sisteme çok yüklenilmesi gösterildi.

Bir sokak satıcısı olan Cêsar Estrada da Chivo cüzdanına erişemeyenler ortasındaydı. Estrada bununla ilgili şunları söyledi: “Chivo cüzdanını birkaç denemeden sonra zorla indirebildim fakat 30 doları kullanamadım.”

ATM’lerde de sıkıntılar yaşanıyor

Gelen haberlere nazaran problemler yalnızca teknik aksaklıklarla hudutlu değil. The Independent’a nazaran Bitcoin ATM’lerinde de problemler yaşanmaya başladı. Burada çalışan Steven isimli bir personel de yaşanan sıkıntılarla ilgili: “Sorunlar devam ediyor. Etrafta birçok yanlış bilgi dolaşıyor. Beşerler, Chivo uygulamasının indirdiğinde hükümetin onları gözetleyeceğini, hatta banka hesaplarından para çalınacağını düşünüyor. Sistem daima çöküyor ve yanılgı veriyor” sözlerini kullandı.

Büyük bir Bitcoin destekçisi olan Nayib Bukele de yaşanan problemler ile ilgili paylaştığı tweetlerde şunları söyledi: “Kendimize çok tezli maksatlar koyduk. Birtakım yanılgılar yapmış olabiliriz lakin bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Yüz binlerce El Salvadorlu Chivo cüzdanını rahatça kullanabilecekler.”

Bukele ayrıyeten, şu an ülkede yarım milyon insanın dijital ödeme sistemini kullandığını belirtti ve bütün vatandaşların dışarı çıkıp Chivo cüzdanlarını kullanmasını istediğinin altını çizdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli