e
sv

El Salvadorluların yarısından fazlası Bitcoin’in ne olduğunu bilmiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

El Salvador, Bitcoin’i (BTC) resmi para ünitesi ilan etmiş ve tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Ülkenin bu kararı, birçok vatandaş ve Ulusal Para Fonu tarafından kuşku ve tenkitle karşılaşmıştı.

Yapılan yeni bir anket de ülkedeki vatandaşların önder kripto para ünitesi hakkında ne kadar az bilgi sahibi olduğunu gözler önüne serdi. Ankete nazaran El Salvadorluların %54’ü Bitcoin’in ve öteki kripto para üniteleri hakkında rastgele bir bilgiye sahip değil.

Ankette, Bitcoin’in yanı sıra Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve EOS üzere kripto paralara da yer verildi. Sonuçlarda ise insanların %40’ının Bitcoin, %9’unun Ethereum, %8’inin Litecoin, %5’inin Dogecoin ve %1’i EOS hakkında bilgiye sahip.

Anketi yürüten Sherlock Communications yöneticisi Patrick O’Neill da Cointelegraph’a verdiği röportajda şunları söyledi: “El Salvador’dan topladığımız datalar, şaşırtan bir halde ülkede kripto para üniteleri ile ilgili yüksek seviyede baş karışıklığı olduğunu açıkça bize gösteriyor.

“Hiçbir şey bilmiyoruz”

Ankette sorulan başka sorularda da bu datalar desteklendi. “Kripto paralara yatırım yapmanızı ne sağlar?” sorusuna yanıt verenlerin %46’sı “hiçbir şey” karşılığını verdi. Ülkenin geleceğinin nasıl olacağı sorulduğunda da karşılık verenlerin %32’si bu hususla ilgili hiçbir fikri olmadığını belirtti.

Ülkenin vatandaşı olan bir gazeteci de yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin’i bilmiyoruz. Nereden geldiğini, bize kâr mı ziyan mı getireceğini bilmiyoruz. Hakikaten hiçbir şey bilmiyoruz” tabirlerini kullandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli