e
sv

Elektrikli kamyon, 1099 km ile menzil rekoru kırdı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Elektrikli araçlarla rekor denemelerine bir yenisi eklendi. Bu kere karşımızdaki büsbütün elektrikli bir kamyon var ve bir pist üzerinde tek şarjla 1099 kilometre aralık kat ederek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş durumda.

DPD İsviçre, Continental ve Futuricum iş birliğiyle gerçekleştirilen rekor denemesinde büsbütün elektrikli hale getirilen Volvo kamyon kullanılmış. Continental’in Hanover’deki 2.8 km’lik test pistinde gerçekleştirilen rekorda araç tek şarjla toplamda 392 tıp atmış. 50 km/s ortalama süratte 23 saat süren deneme için iki şoför 4.5 saatlik aralıklarla direksiyona geçmiş.

19 metrik tonluk kamyonda 680 beygir güce sahip. Ayrıyeten 680 kWsa ile Avrupa’daki en büyük batarya paketine sahip elektrikli kamyonlardan biri. Örnek vermek gerekirse Mercedes eActros’ta en yüksek kapasite 420 kWsa olarak karşımıza çıkıyor. Kamyonda düşük yuvarlanma direncine sahip, yüksek kilometre performanslı özel tasarım Continental lastikler kullanılıyor.

Volvo FH temelli elektrikli kamyonun birinci sefer bu rekor denemesi için kullanılmadığını da belirtelim. Çünkü DPD İsviçre bu aracı yaklaşık 6 aydır Basel yakınlarında bulunan Möhlin’deki bir depo ile Buchs, Zürih’te bulunan dağıtım merkezi ortasında lojistik için kullanıyor. Birinci tanıtıldığında kamyonun menzili 700 km olarak açıklanmıştı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli