e
sv

Elektrikli Mercedes-Benz eActros’ta Türkiye’deki Ar-Ge takımının imzası

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Mercedes-Benz Trucks’ın birinci elektrikli ağır hizmet kamyonu olan Mercedes-Benz eActros, 2021 yılı prestijiyle seri üretime alındı. Mercedes-Benz eActros’un prototipten seri üretilecek bir araca dönüştürülmesi sürecinde Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE imzası bulunuyor.

eActros için Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE takımının geliştirdiği birtakım sistemler, Daimler Truck çatısı altındaki ağır ticari araçlarda birinci sefer yer alırken; başlangıç aküsü ve kabloları ile düşük tansiyon güç dağıtma üniteleri üzere sistemlerin sorumluluğu ise büsbütün Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE ekiplerindeydi.

AR-GE takımları eActros’taki, AVAS (Sesli yaya ihtar sistemi), Kabin İçi Acil Durum Şoför İkaz Sistemi ile Yüksek ve Düşük Tansiyonlu Güç Sistemlerini geliştirdi. Bununla bir arada küresel proje takviye ve uyumu ile şasi & kabin modelleme ve hesaplama bahislerinde da Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE grubunun geliştirme faaliyetlerinde imzası bulunuyor.

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Yöneticisi Tuba Cağaloğlu Mai, “Daimler Truck ağı içerisinde çok kıymetli bir pozisyona sahip olan İstanbul AR-GE Merkezimiz ve Aksaray AR-GE Merkezimiz çok çeşitli alanlarda yetkinliklere sahip. Mercedes-Benz yıldızı taşıyan birinci seri üretim elektrikli kamyon Mercedes-Benz eActros’un çeşitli kapsamları da Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE takımlarımız tarafından geliştirildi. eActros için geliştirdiğimiz kimi sistemler, Daimler Truck çatısı altındaki ağır ticari araçlarda birinci sefer yer alırken birtakım sistemlerin sorumluluğu ise büsbütün Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE ekiplerindeydi. Mercedes-Benz yıldızlı kamyonların geleceğini Türkiye’den belirlerken, gerçekleştirdiğimiz mühendislik ihracatları sayesinde hem ülkemizin hem de Aksaray’ın pozisyonunu da kuvvetlendiriyoruz.” dedi.

Elektrikli kamyonlar için dev şarj istasyonu yatırımı

Mercedes-Benz Türk, elektrikli kamyon ve çekiciler için yüksek voltaj şarj dolum istasyonu suramı ile Türkiye’de bir unsur imza atıyor. İki evrede tamamlanması planlanan projenin birinci etabında tek seferde 350KW kapasite sağlayan 2 adet şarj dolum istasyonu yatırımı gerçekleştiriliyor. Aralık 2021’de devreye alınması planlanan bu yatırım için yaklaşık 400 bin Euro’luk yeni yatırım yapıldı.

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE takımı tarafından geliştirilen projeler:

AVAS – Sesli yaya ihtar sistemi

Yapısı gereği çok sessiz olan eActros’un, yayalar tarafından duyulabilir hale getirilmesi için Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE takımı tarafından bir sesli ikaz sistemi geliştirildi. Mercedes-Benz markalı elektrikli kamyonlara özel olarak tasarlanan ve yalnızca elektrikli kamyonlarda kullanılacak olan sesli yaya ikaz sistemi (AVAS), araç ivmelenmesine nazaran yapay bir güvenlik sesi yayıyor. eActros’ta kullanılan bu sistem, aracın hareket etmediği durumlarda ve muhakkak bir suratın üzerinde sesli ihtar vermiyor. Sistem düşük süratlerde etkin hale geliyor. Burada amaç, eActros’un yayalar tarafından fark edilmesi. AVAS, üretilen tüm eActros’larda yer alıyor.

Kabin İçi Acil Durum Şoför İhtar Sistemi

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE gruplarının eActros için geliştirdiği bir öteki sistem ise “Kabin İçi Acil Durum Şoför İhtar Sistemi” oldu. Büsbütün Mercedes-Benz Türk AR-GE mühendisleri tarafından geliştirilen Kabin İçi Acil Durum Şoför İkaz Sistemi, elektrikli araçlardaki acil durumlarda kabin içinde sürücüyü uyarıyor. Sistem, eActros’ların yanı sıra Daimler Truck çatısı altındaki öteki elektrikli kamyon modellerinde de kullanılacak.

Yüksek ve Düşük Tansiyonlu Güç Sistemleri

eActros’ta, tüm elektrikli araçlarda yüksek ve düşük tansiyonlu güç sisteminin birçok bileşeni Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE grupları tarafından geliştirildi. Bu komponentler ortasında düşük tansiyon güç dağıtımı, düşük tansiyon batarya kabloları, düşük tansiyon tüm araç kablolama, yüksek tansiyon şarj çizgisi sigortası ile yüksek tansiyon sistemi güvenliği ve başlangıç aküleri yer alıyor. Yüksek tansiyon şarj sınırı sigortası ve yüksek tansiyon sistemi güvenliği, Daimler Truck çatısı altındaki ağır ticari araçlarda birinci kez kullanılıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli