e
sv

Elektrikli Skoda Enyaq Coupe iV’den yeni teaser geldi: Tanıtım 31 Ocak’ta

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Geçtiğimiz yıl tanıtılan elektrikli Skoda Enyaq iV, gerek tasarımı gerek özellikleriyle büyük beğeni toplamıştı. Artık sıra elektrikli crossover’ın coupe versiyonunda. Çekyalı üretici yeni 2022 Skoda Enyaq Coupe iV‘ye ait yeni görseller paylaştı ve tanıtım için 31 Ocak 2022‘yi işaret etti.

2022 Skoda Enyaq Coupe iV, tıpkı standart versiyon üzere Volkswagen Kümesi’nin MEB platformunu kullanıyor. Esasen tasarım olarak da B sütununa kadar pek farklılık yok. Geriye kalan kısımda ise coupe formunu oluşturan geriye gerçek eğimli tavan sınırı dikkat çekiyor. Silüete bakılırsa stopların tasarımı değişmeyecek üzere görünüyor. Bu noktadan hareketle gerideki genel dizaynın da birebir kalmasını bekleyebiliriz.

2022 Skoda Enyaq Coupe iV ile ilgili paylaşılan yeni teaser’da aracın aerodinamik yapısına dikkat çekiliyor. Çekyalı marka, uzun çalışmalar sonucu elde edilen 0.234 Cd’lik hava sürtünme katsayısının bu sınıftaki en yeterli paha olduğunu vurguluyor. Teaser’da yer alan bir öbür ayrıntı da ön panjur. Üst paketlerde 131 LED’in aydınlattığı “Crystal Face” isimli bu tasarım standart Enyaq iV’de de bulunuyor.

535 kilometreye kadar sürüş menzili

Coupe-SUV modelin aerodinamik yapısı, sürüş menzili konusunda da yarar sağlayacaktır. O denli ki Skoda, en verimli versiyonun WLTP’ye nazaran 535 kilometre sürüş menzili sunacağını açıklamıştı. Karşılaştırmak gerekirse standart Enyaq iV’nin sunduğu en yüksek menzil 510 kilometre.

2022 Skoda Enyaq Coupe iV’nin aks aralığı ve genişliği standart modelle birebir. Lakin gövde yapısındaki değişiklik nedeniyle uzunluk olarak 4 mm, yükseklik olarak da 1 mm fazlası var. Bagaj hacmi de 570 litre. Yani coupe tarzı nedeniyle oluşan kayıp 15 litre olmuş. Ömür alanında sürdürülebilir gereçlerin kullanılacağı ve panoramik cam tavanın standart özellik olacağı modelin jant seçenekleri de 19 ila 21 inç ortasında değişecek.

Farklı güç ve batarya opsiyonları Enyaq Coupe iV’de de varlığını sürdürecek. Enyaq Coupe iV 60, 62 kWsa batarya paketi ile art aks üzerine konumlandırılmış 177 hp/310 Nm güç ve tork üreten bir elektrik motoruna sahip olacak. Yeniden arttan itişli olan Enyaq Coupe iV 80’de batarya kapasitesi 82 kWsa’te, elektrik motorunun gücü ise 201 hp’ye yükselecek. Bu versiyon, tek şarjla WLTP’ye nazaran 535 kilometre sürüş menzili sunacak.

Dört tekerlekten çekişli Enyaq Coupe iV 80x ise toplamda 261 beygir güç ve 425 Nm tork sunan iki elektrik motoruna sahip olacak. Bu versiyonda da 82 kWsa batarya paketi bulunacak. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli