e
sv

Epic v Apple davası sonuçlandı: Fortnite iOS’a dönecek mi?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Epic, geçtiğimiz yıl Fortnite’I güncelleyerek iOS içerisinde Fortnite’a App Store dışında alternatif bir ödeme metodu eklemişti. Apple, iOS uygulamalarında App Store dışında bir ödeme prosedürü kabul etmediğinden Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı. Çabucak akabinde Epic, milletlerarası bir kampanya başlatmış ve birçok geliştiriciyi yanına katarak Apple’ın hem geliştiricilere hem de kullanıcılar için adil olmayan bir ortam sunduğunu belirtmişti. Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasının akabinde Apple, Epic’in Apple geliştirici lisansını da iptal etmişti. Epic, bunun üzerine Apple’a dava açmıştı.

Uzun süren davada Apple ve Epic dışında Xbox, Playstation, Nintendo üzere firmalardan da bilgiler edinmiştik. Dava, Mayıs ayında sonuçlanmıştı ve aylardır her iki taraf da hakimin kararını bekliyordu. Hakim Yvonne Gonzalez Rogers, sonunda dava için bir karara vardı.

Apple, geliştiricilerin App Store dışında ödeme yolu sunmalarına müsaade verecek

Davadan gelen en değerli karar, Apple’a yönelik oluyor. Hakim, mahkemenin sonuncu olarak Apple’ın federal yahut eyalet antitröst maddelerine nazaran tekelci olduğu sonucuna varamayacağını belirtti. Bu durum Apple’ın, geliştiriciler için haksız ve adaletsiz bir ortam sunmadığını belirtiyor. Lakin yeni karar ile Apple, bundan sonra geliştiricilerin, uygulamaları içinde dış linkler ile alternatif ödeme teknikleri sunmalarını engelleyemeyecek. Bu da demek oluyor ki artık geliştiriciler, Apple’ın uygulama içi satın alımlarda %30 kurul almasını engellemek için alternatif sunabilecek. Apple’ın, bu sisteme müsaade vermesi için 90 günlük bir mühlet tanınmış, o vakte kadar Apple, birebir halde devam edecek.

Epic, Apple’a para ödeyecek

Mahkemeden gelen başka bir kara nazaran Epic, geçtiğimiz yıl Fortnite içine farklı bir ödeme formülü ekleyerek Apple ile olan kontratını bozdu. Bu nedenle Epic, o müddet içerisinde kazandığı paraların %30’unu Apple’a ödemek zorunda. Bu da yaklaşık 4 milyon dolar ediyor.

Ayrıyeten hakim, iki partinin de pazaryeri tarifini reddetti. Mevzu olan pazarın genel oyun pazarı yahut iOS pazarı olmaktansa dijital taşınabilir oyun pazarı olduğunu belirtti. Bu durum sonucu, Apple ve Epic dışındaki firmalara bir kural getirilmedi.

Apple, sonucu zafer; Epic ise geliştiriciler ve kullanıcılar için kayıp olarak nitelendirdi

Davadan sonra Apple, mahkeme kararını zafer olarak nitelendirdi. “Bugün, mahkeme sonucu ile zati bildiğimiz kanıtlandı: App Store, antitröst maddelerini ihmal etmiyor.” Ayrıyeten Apple, iş yaptıkları her segmentte kuvvetli bir rekabet ile karşı karşıya olduklarını, kullanıcıların ve geliştiricilerin Apple’ı seçmesinin sebebinin ise eser ve servislerinin dünyanın en düzgünleri olduğunu, App Store’un sağlam ve inançlı bir pazar olmaya devam edeceğini belirtti.

Epic’in CEO’su Tim Sweeney, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile kararı eleştirdi. Bugün verilen kararın ne geliştiriciler ne de kullanıcılar için bir zafer olmadığını belirten Tim, Epic’in bir milyardan fazla kullanıcı için uygulama mağazaları ve ödeme yolları konusunda adil bir rekabet için savaştıklarını belirtti. Epic’den gelen farklı bir bilgiye nazaran Epic, mahkeme kararına itiraz etmeyi düşünüyor.

Fortnite iOS’a dönecek mi?

Geçtiğimiz günlerde Apple, Epic’in kurallar dahilinde oynaması durumunda Fortnite’ın tekrar App Store’a gelebileceğini belirtmişti. Mahkeme kararında Apple’ın, Epic’e tekrar lisans vermesi zarurî kılınmadığı için en son karar Apple’a kalacak. Epic CEO’su Tim Sweeney, Fortnite’ın, Apple’ın App Store ödemeleri konusunda adil bir sistem sunduğu vakit tekrar App Store’a dönebileceğini açıkladı. Apple’ın yeni ödeme metodu kurallarına uyması için 90 gün mühlet verildiği ve Epic’in makheme kararına itiraz edeceği düşünüldüğünde Fortnite’ın yakın vakitte App Store’a dönmesi muhtemel durmuyor. Fortnite’in App Store’a dönme ihtimali olsa da bu durumun 90 gün içinde olması beklenmiyor.

Sıra Google’da

Epic, Apple’a açtığı davanın çok benzerini Google’a da açmıştı. Bu davadan daha karar gelmese de Google’ın da Play Store ödemeleri konusunda yeni kurallara uyması gerekebilir. Her ne kadar Epic, dava sonucundan şad olmasa da Spotify ve birçok geliştirici, bu durumdan şada benziyor. Epic’in itiraz etmesi durumunda, önümüzdeki yıllarda uygulama pazarlarına yeni kurallar getirilebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli