e
sv

Epic ve Apple davası sürüyor! Epic karardan hala mutlu değil

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Epic, Apple’a açtığı davada kayda bedel bir zafer elde etmiş olabilir, fakat şirket hala şad değil. Buna nazaran yasal savaş hala devam ediyor. The Verge’den gelen bir rapora nazaran, Epic mahkemeden çıkan karara itiraz etmiş. Raporlar, Fortnite geliştiricisinin karara nasıl ve neden meydan okuduğunu açıklamadı, lakin şirketi mutsuz eden birkaç mevzu açıklandı.

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers’ın kararına nazaran, Epic, Apple’ın üçüncü taraf uygulama içi ödeme sistemlerini yasaklayan kuralları ihlal ettiği için 3,65 milyon dolar tazminat ödemesi tarafındaydı. Epic, Apple’ı üçüncü taraf satın alma sistemlerine ilişkilere müsaade vermeye zorlamayı başardı. Fakat üçüncü taraf uygulama mağazalarına müsaade verme yahut uygulama içi satın alma için “adil rekabet” elde etme konusunda istediği sonuca ulaşamadı. Apple, mevcut iş modelini büyük ölçüde koruyarak Epic Games Store yahut gibisi App Store alternatiflerine erişimi engelliyor.

Epic ve Apple davası yakın vakitte sonuçlanmayacak

Verilen kararlardan Apple da büsbütün şad değil. Apple’ın da karşı atak olarak Epic’in bu durumdaki tek galibiyetine itiraz etmesi bekleniyor. Mahkemelerin yakın gelecekte nasıl karar vereceğine bakılmaksızın, bu arbedenin yakın vakitte sona ermesi muhtemel değil. İki şirket de kendi istediğini yaptırma konusunda ziyadesiyle ısrarcı bir hal tutunuyor diyebiliriz. Fakat Apple, App Store kurallarından daha fazla taviz vermeyi düşünmüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli