Eserlerini İzinsiz Kullananlara İsyan Etti

Sosyal medya uygulamalarında şarkıların ve müziklerin alıntılanmasına aşina olsak da bazen birtakım hesaplardan bir sanatçının eserleri bir tüm olarak paylaşılabiliyor. Bu konum sanatçıların da zarara uğramasına niçin oluyor.

Telif hikayesinde reaksiyon yayınlayan isimlere en son da Erkin Koray katıldı. Anadolu Rock’ın mühim adları içinde yer edinen Koray, sosyal medya hesabından eserlerini izinsiz kullananlara yaptırım uygulayacaklarını beyan etti.

“Benim ekmeğimi ve emeğimi çalıp yiyecek mi senin ekmek paran oluyor?”

Koray, sosyal medya hesabından meydana getirdiği açıklamada “YouTube ya da benzeri ortamlarda; benim müziklerimi o şekilde kafalarına estiği şeklinde koyan kişiler, bundan sonrasında ekibim koyduğunuz videoları rapor edecek. Sakın, ‘ekmek param’ filan şeklinde saçma sapan savlarla gelmeyin. ‘Benim ekmeğimi ve emeğimi çalıp yiyecek mi senin ekmek paran oluyor?’ diye sorarım ben de hal böyle olunca! Size 4 gün müsaade. 7 Haziran Pazartesi günü başlanacak.

Ek olarak son yıllarda, tamamen hukuksuz bir halde çıkan LP’lerin sahiplerini de mahkemeye vereceğim” ifadelerini kullandı. Böylece meşhur sanatçı, eserlerinin telifsiz olarak paylaşımlardan kaldırılması için son tarih vermiş oldu.

Sosyal medya gelirlerinin önemi arttı

Bilhassa pandemi sebebiyle pek oldukca sanatçı sahnelere çıkamıyor, faaliyet de gerçekleştirilemiyor. Haliyle sosyal medyadan ve Spotify şeklinde platformlardan gelen telif ödemeleri sanatçıların bütçesi için daha mühim hale geliyor.

Erkin Koray’ın meydana getirdiği açıklamaya bakılırsa meşhur sanatçı, 7 Haziran’dan itibaren kadrosu ile beraber dava açmaya başlamış olacak. Bilhassa platformlarda sanatçının eserlerini izin veya telif almaksızın paylaşanlar hedef alınacak şeklinde gözüküyor. Mevzuyla alakalı yeni gelişmeler yaşandıkça sizleri bilgilendireceğiz.

GÜNCEL TEKNOLOJİ BLOG WEB SİTESİ

güvenlik kamerası En aktüel teknoloji haberleri, yeni çıkan teknolojik aygıtlar ve teknolojik aygıtların tüketimini hakkındaki problem yaşıyorsanız tam yerindesiniz. Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri ücretsiz bir durumda sunacaktır. Ayrıca eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza imkan tanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli