Etki Alanı ve URL Arasındaki Fark Nedir?

İnternette gezinmek için süre harcayan hepimiz, internet sayfaları içinde gezinmek için kaçınılmaz olarak URL’leri ve alan adlarını kullanacaktır. Sadece, şaşırtıcı bir halde, hepimiz bu iki terimin ne algılama geldiğini bilmiyor.

Peki alan/URL ismi nelerdir? Basitçe söylemek gerekirse, İnternet’teki değişik konumların adresidir. Fizyolojik evinizin ya da dairenizin adresine benzer.

Sadece, benzer halde kullanılsalar da alan ve URL isimleri içinde ince bir ayrım vardır. Bir internet sayfasını kaydettirmesi ya da sürdürmesi ihtiyaç duyulan bir pazarlamacı ya da işletme sahibiyseniz, bu bilmenizde fayda olacak temel bilgilerdir.

Alan Ismi nelerdir?

İnternet’teki internet sayfaları ve öteki konumlar, IP adresi isminde olan benzersiz bir dört rakam dizisiyle tanımlanır. Mesele şu ki, görünüşte rastgele olan bu sayıların hatırlanması oldukça zor ve okunaklı değil. Bu yüzden, bunun yerine bir alan ismi daha yaygın olarak kullanılır.

Bir alan ismi, bir IP adresini temsil etmek için insan dostu metin kullanır, tıpkı bir bireyin uzun ismi yerine bir takma ad kullanılması şeklinde. şeklinde bir alan ismi www.apple.com hatırlaması 17.254.0.91’den oldukça daha kolaydır.

Alan isimleri yalnızca bir IP adresinin kısaltması olmakla kalmaz, bununla birlikte marketing amaçları için de mükemmeldir.

Bir Alan Adının Anatomisi

Bir alan adının noktalarla ayrılmış iki (bazı zamanlar üç) kısmı vardır. En spesifikten (en soldaki bileşen) en genele (en sağdaki bileşen) kadar temeldeki internet sayfası konumunu tanımlayan tanımlayıcılar olarak işlev görürler.

Bu kısımları açıklamaya destek olmak için bu alanı kullanalım: www.example.com

Alan adının en sağdaki bölümü, alan uzantısı olarak da adlandırılan Üst Seviye Alan Ismi (TLD) olarak adlandırılır. Yukarıdaki örneğimizde, TLD “.ile

TLD’ler, internet sitesinin doğasına kontekst sağlayabilir. Örnek olarak, “.ile”, internet sitesinin ticari ya da genel kullanım için olduğu anlamına gelen “ticari” kelimesinin kısaltmasıdır. Öteki popüler uzantılar “.edu” (tahsil siteleri için) ve “.org” (kar amacı gütmeyen kuruluşlar için). Etki alanı uzantıları, “‘de olduğu şeklinde internet sitesinin ülkesini de tanımlayabilir..uk” (Birleşik Krallık için) ve “.bu” (Kanada için).

TLD’nin solunda, çoğu zaman markanın ya da kuruluşun ismi olan İkinci Seviye Etki Alanı (2LD) bulunur. Etki alanı örneğimizde 2LD, “örnek

Birtakım alan adlarında ek olarak Üçüncü Seviye Etki Alanı (3LD) bulunur. Örnek olarak, şu şekilde bir URL’de www.amazon.com.tr, TLD olacak “.uk”, 2LD olacak”.co” ve 3LD, “Amazon” Bu örnekte gösterildiği şeklinde marka ya da kurum adının devamlı 2LD olmadığını ihmal etmeyin.

En son, nerede ise çoğu zaman internet sayfaları için bir internet sunucusu olan sunucunuz var. Bu, “ ile gösterilirwww” yukarıdaki örneğimizde olduğu şeklinde.

URL nelerdir?

Bir Evrensel Kaynak Bulucu (URL), bununla birlikte İnternet’teki muayyen bir IP adresini ve konumu temsil eden bir metin adresidir. Sadece, alan ismi ile URL’yi karşılaştırırken, ikincisi o konumun tam adresi olarak kabul edilir. Alan ismi, bir URL’nin yalnızca bir parçasıdır.

Bir URL’nin Anatomisi

Etki alanı ismi şeklinde, bir URL de işaret etmiş olduğu internet konumunu tanımlamaya destek olan bileşenlere haizdir.

Yukarıda yaptığımız şeklinde, bu URL’yi mesela kullanalım: http://www.example.com/category/page.html

URL’nin en soldaki bölümü, sunucuyla komünikasyon için protokolü tanımlar. Internet sayfaları için (ve yukarıdaki örnekte), devamlı http://, Köprü Metni Aktarım Protokolü demektir. Karşılaşacağınız bir öteki yaygın ftp://ya da dosya sunucularına bağlanmak için kullanılan Dosya Aktarım Protokolü.

Sonraki, daha ilkin tartıştığımız bir URL’nin tesir alanıdır. Yukarıdaki örneğimizde, www.example.com.

URL’ler, teknik olarak, bilgisayarınızın bağlandığı sunucudaki muayyen uç nokta olan bir irtibat noktası numarası da içermelidir. Bu, alan adından sonrasında belirtilir. http://www.example.com:80. Sadece, bütün internet sunucuları internet sayfalarını aktarırken 80 numaralı irtibat noktasını kullanır, bundan dolayı bu çoğu zaman atlanır.

En son, internet sayfasının sunucudaki tam konumunu belirten yola sahipsiniz. Bir bilgisayarda olduğu şeklinde, dizinlerden ve alt dizinlerden kaynaklanır. Yukarıdaki örnekte, yol “/kategori/sayfa.html,” nerede “kategori” istenilen sayfanın bulunmuş olduğu dizindir”sayfa.html” yer verilmiştir.

Alan Ismi ve URL: Fark Nelerdir?

Bir internet sayfasının ya da kaynağın tam konumunu belirtmek, bir URL’nin birincil amacıdır. Etki alanı ismi ise, temel alınan internet sunucusunun yalnızca muayyen IP adresini temsil eder. Netice olarak, bir URL yerine alan ismini kullanmak oldukça daha esnektir.

Bir alan ismi ile URL arasındaki mühim bir tefrik, alan adının daha kısa ve okunabilir olması sebebiyle daha insan dostu olmasıdır. Bu yüzden, insanoğlu internet sayfalarına atıfta bulunduklarında, tesir alanı ve URL’yi oldukça daha sık kullanırlar (reklamların size “bu internet sayfasına gidin” söylediği şeklinde).

Öte taraftan, URL’ler, bilhassa kompleks yapılara haiz internet sayfaları için uzun ve hantal olma eğilimindedir. Bu, onları hatırlamayı oldukça daha zorlaştırır ve daha azca marketing dostu yapar.

Sadece, URL yerine alan ismini kullanmayı oldukça daha iyi hale getirebilecek bir geçici çözüm var. Bu bir kullanarak URL kısaltıcı Bitly şeklinde.

Bitly, uzun bir URL’yi bir çok alan adından bile daha kısa bir linke sıkıştırabilir. Dahası, markanız ya da açıklayıcı URL’niz ile özelleştirebilirsiniz. Örnek olarak, çevirebilirsin http://www.yourbrand.com/brandcontest/registration/registrationpage.html daha kısa http://yourbrand.com/RegisterNow. Bu oldukça daha özlü, açıklayıcı ve hatırlaması daha rahat.

URL’nizi / alan adınızı özelleştirilmiş, markalı bağlantılarla güçlendirmeye hazır mısınız? Bugün bir Bitly hesabı oluşturun!

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

wordPress site hızlandırma

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli