e
sv

Euro NCAP’ten Renault Zoe’ye ‘sıfır’, Dacia Spring’e ‘bir’ yıldız

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Elektrikli arabaları ağır olarak görmeye başladığımız Euro NCAP‘in bu haftaki konuklarının ortasında Renault Zoe ve Dacia Spring vardı. İkilinin çarpışma testlerinden aldığı puanlar üzdü.

Renault Zoe, çarpışma testlerinde yıldız alamadı ve sıfır çeken modeller ortasında yer aldı. Kompakt model, yetişkin yolcu müdafaasında yüzde 43, çocuk yolcu muhafazasında yüzde 52, ziyan görebilecek yol kullanıcıları (yaya, bisikletli vb.) kategorisinde ise yüzde 41 oranında muvaffakiyet gösterdi. Güvenlik yardımcısı kategorisindeki başarısı ise yüzde 14 düzeyinde kaldı.

Renault Zoe, 2013 yılında çarpışma testlerinden beş yıldızla ayrılmayı başarmıştı. Lakin ortadan geçen süreçte güvenlik ismine rastgele bir güncelleme almadı. Euro NCAP’in çarpışma testleri ise daha sert hale geldi ve sürüş asistanları kıymet kazandı. Ayrıyeten, 2020’deki güncellemeyle birlikte göğüs kafesi ve baş bölgesini koruyan koltuğa monte yan hava yastığının yalnızca göğüs kafesini koruyan hava yastığıyla değiştirilmesi de tüm yıldızların elinden alınmasında tesirli oldu.

Otomatik acil durum freni ve şeritten ayrılma uyarısı üzere sürüş asistan teknolojilerinin standart olarak sunulmaması da Renault Zoe’nin elini zayıflatan ayrıntılar ortasında yer aldı.

‘Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili’ teziyle piyasaya sürülen Dacia Spring de makûs performans sergiledi lakin 1 yıldız almayı başardı. Dacia Spring, yetişkin yolcu müdafaasında yüzde 49, çocuk yolcu müdafaasında yüzde 56, ziyan görebilecek yol kullanıcıları kategorisinde yüzde 39, güvenlik yardımcısı kategorisinde ise yüzde 32 oranında muvaffakiyet gösterdi. 

Dacia Spring’in önden ve yandan çarpma testlerinde şoförün göğüs bölgesi ve art yolcunun baş bölgesi için büyük risk oluşturduğu tabir edildi. Kompakt modelin çarpışma testlerindeki vasat performansı ve güvenlik yardımcısı konusundaki zayıf performansı nedeniyle 1 yıldızda kaldığı belirtildi.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen, Zoe ve Spring için “Bu otomobiller standart olarak kayda paha rastgele bir etkin güvenlik sunamamakla birlikte, yolcu müdafaası da yıllardır gördüğümüz tüm araçlardan daha berbat.” açıklamasında bulundu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli