Facebook Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İlk defa 2000’li yılların başında hayatımımıza girdikten ondan sonra Facebook, pek oldukca kullanıcının vazgeçilmez sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Yıllar içinde eklediği yeni özelliklerle beraber bir Facebook hesabı, kimlik numarası kadar gerekli hale geldi. Yalnız sosyal medya platformlarının çeşitlenmesi nedeniyle artık pek oldukca kullanıcı Facebook hesabını çok da fazla müessir olarak kullanmamaya başladı.

Facebook şifresi nasıl değiştirilir sorusu tam da bu noktada önem kazanıyor. Zira yıllar önce küçük bir ihtimal bayağı bir şifre oluşturduğunuz hesabınız artık çok da fazla fazla güvende olmayabilir. Zira yıllar içinde hackerlar da kendini geliştirdi ve eskinin zorlu şifreleri kolayca kırılır hale geldi. Facebook şifresi nasıl değiştirilir, Facebook şifre değiştirme nasıl yapılır adım adım tüm detaylarıyla anlattık.

Facebook şifresi nasıl değiştirilir?

Adım #1: Buradan Facebook internet sayfasını açın.Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın.Adım #3: Sağ üst köşedeki aşağı yönlü ok butonuna tıklayın.Adım #4: Ayarlar ve Gizlilik sekmesini genişletin.Adım #5: Ayarlar seçeneğine tıklayın.Adım #6: Güvenlik ve Giriş sekmesini açın.Adım #7: Şifreyi Değiştir seçeneğine tıklayın.Adım #8: Önce mevcut, daha sonra yeni şifrenizi yazın.Adım #9: Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.

Daha önce Facebook şifre değiştirme işlemi yapmadıysanız Şifreyi Değiştir seçeneğine ulaşmak biraz zor olabilir. Özellikle yeni Facebook masaüstü versiyonu, mobil uygulama ile harmanlanmış bir arayüze sahip olduğu için uzun süredir platforma giriş yapmayan kullanıcılar için biraz karmaşa görünebilir.

Facebook Ayarlar sayfası katman katman ilerliyor. Bu da  kullanıcıya sanki bir matruşka bebeği açıyormuş hissi veriyor. Yalnız seçenek başlıkları oldukca net olduğu için dikkatli olunursa mesele çıkmayacaktır. En azından yukarıdaki adımları tam anlamıyla adım adım uygulamak bile kolayca sizi hedefinize ulaştıracaktır.

Facebook şifre değiştirme işlemi için kesinlikle mevcut, kullanmakta olduğunuz şifrenizi girmelisiniz. Eğer bu şifreyi unuttuysanız Şifreni mi Unuttun? butonu size yardımcı olacaktır. Yeni şifrenizin öncekine nazaran oldukca daha dirençli ve biraz da karmaşa olduğundan güvenilir olun. Farklı platformlarda aynı şifreyi kullanmayın.

Mobil uygulamada Facebook şifresi nasıl değiştirilir?

Adım #1: Facebook mobil uygulamasını açın.Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın.Adım #3: Alt çalgı çubuğundaki alt alta üç çizgi butonuna dokunun.Adım #4: Ayarlar ve Gizlilik sekmesini genişletin.Adım #5: Ayarlar seçeneğine dokunun.Adım #6: Güvenlik ve Giriş sekmesini açın.Adım #7: Şifreyi Değiştir seçeneğine dokunun.Adım #8: Önce mevcut, daha sonra yeni şifrenizi yazın.Adım #9: Şifreni Güncelle butonuna dokunun.

Mobil uygulamada Facebook şifre değiştirme işlemi ile masaüstü versiyonda yapılan işlem birbirine oldukca benzer adımlardan oluşuyor. Aslına bakıldığında daha önce bahsettiğimiz şeklinde Facebook masaüstü versiyonun mobil uygulamadan ilham alınarak yeniden geliştirildiği oldukca aşikar görünüyor.

Yukarıdaki adımları hem Android aynı zamanda iOS Facebook mobil uygulamasında uygulayabilirsiniz. Mobil internet tarayıcınız üzerinden Facebook internet sayfasını açtığınız zaman da benzer adımlar uygulanabilir olacaktır yalnız mobil internet tarayıcısında açılan internet sayfaları bu tür işlemler için her zaman emin bir yapı sergilemiyorlar. Bundan dolayı eğer Facebook mobil uygulamanız yoksa masaüstü versiyon üzerinden bu işlemi yapmanız tavsiye ediliyor.

Mobil uygulamada Facebook şifre değiştirme işleminde de önce mevcut, yani kullanmakta olduğunuz şifrenizi girmeniz isteniyor. Mobil uygulamada şifre değiştirirken dikkatli olmanızda yarar var. Zira bazı kullanıcılar mobil cihaz klavyesinde yazı yazarken sorunlar yaşayabiliyorlar. Bundan dolayı hızlı yazmak yerine yavaş da olsa dikkatli yazmayı tercih edin.

Facebook şifre değiştirme neden önemli?

Pek oldukca kullanıcı ‘Girmiyorum, etmiyorum şifrem dirençli olsa ne olacak, hesabım çalınsa ne olacak?’ diye düşünebilir ama hiç olur mu öyle şey? Bir Facebook hesabına sahip olmak için en azından bir e-posta adresi ve telefon numarası paylaşmış durumda olmalısınız. Bu bilgilerin kim olduğu bilinmeyen kişilerin eline geçmesi istenecek bir vaziyet değil.

Facebook hesabınız çalındığı zaman yanan yalnızca siz de olmuyorsunuz. Hesabınızı eline geçiren fert, arkadaşlarınızın da küçük bir ihtimal tanıdıkları dışında kimseyle paylaşmak istemedikleri bilgilere erişebilecekler. Tüm listesine dolandırıcılık amaçlı ödül mesajları ya da cinsel içerikli videolar gönderilmesini eminiz kimse istemiyordur.

En bayağı haliyle düşünürsek, birileri sizin şeklinde davranarak insanları farklı internet sayfalarına, kampanyalara, sözde ödüllü yarışmalara yönlendirerek dolandırabilir. Bu halde olaylar hakkındaki örneklerin sayısı her geçen gün artıyor. Bundan dolayı müessir kullanmıyor bile olsanız tüm sosyal medya hesaplarınızı dirençli bir şifre ile korumak son sıradüzen önemlidir.

Dirençli bir şifre belirlemenin ipuçları:

Ilk olarak asla farklı sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde aynı şifreyi kullanmayın. Akılda kalması zor olsa da farklı şifreler kullanmaya çalışın. Şifrelerin hiçbirinde kendinize özgü, bilinen kelimeler kullanmayın. Herkesin bildiği bayağı sayı öbekleri ve kelimeler kullanmaktan kaçının.

Şifre oluştururken klavyenizde oldukca kullanmadığınız, entresan görünen sembollerden yararlanın. Akılda kalması zor olacak biliyoruz ama uzun bir şifre belirlemeniz güvenlik açısından oldukca önemli. Bilinen kelimeler kullansanız bile kendi anlayacağınız şekilde kelimenin harfleri içerisinde oynamalar yapın.

Kullanabildiğiniz her platformda iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini kullanın. Böylece olası bir hesap ele alıntılama durumunu telefonunuza ya da e-posta adresinize gelen bir beyanname ile önleyebilirsiniz. Şifrenizi 6 ayda bir değiştirmeniz ve hiçbir yerde paylaşmamanız ya da farklı tarayıcılarda kaydetmemeniz öneriliyor. Tüm bunlar biraz karmaşa geldiyse güvenilir bir şifre yöneticisi uygulaması kullanabilirsiniz.

Sizin için Facebook şifresi nasıl değiştirilir, Facebook şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır şeklinde merak edilen soruları yanıtladık ve dikkat etmeniz gereksinim duyulan noktaları anlattık. Facebook şifresi nasıl değiştirilir sorusunun yanıtı bayağı şeklinde görünse bile sanal güvenliğiniz için dirençli bir şifre belirlemek son sıradüzen önemlidir. Teknoone.net size WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır …2021 Teknoloji »⚡akıllı teknoloji haberleri, yeni çıkan teknolojik aygıtlar ve teknolojik aygıtların tüketimini ile alakalı mesele yaşıyorsanız tam yerindesiniz  Konu Dışı Sadece Birde linke bakın En İyi Android kilo verme uygulamaları

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli