e
sv

Facebook, Sunucuları İçin Kendi Yapay Zeka Çiplerini Geliştiriyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Facebook, kendi özel ARM tabanlı silikonunu tasarlayan şirketlerin ortasına dahil olmaya hazırlanıyor. The Information‘ın raporuna bakılırsa, şu anda makine tahsili misyonlarını hızlandırmak için bir özel yonga seti ailesi geliştiriliyor.

Google, Amazon ve Microsoft üzere devler, finansal açıdan tasarruf etmek ve sunuculardan daha yeterli performans elde etmek hedefiyle kendi çiplerini üretmek için milyonlarca dolar harcama yapmakta.

Toplumsal medya devi, FPGA’lar ve ASIC’ler tasarlama konusunda tecrübeye sahip mühendisleri işe almak almak için uğraşıyordu ve eforları aslında 2018 yılına kadar uzandı. Şirket, bir yol sonra Intel, Qualcomm, Marvell, Esperanto ve Habana üzere ortakların yardımıyla bilgi merkezleri için bir proje geliştirme planlarını açıklamıştı.

Lakin yeni rapor, toplumsal devin fikrini değiştirdiğini ve yeni çipleri büsbütün kendi bünyesinde geliştirdiğini gösteriyor. Bir şirket sözcüsü ise şu kelamlara yer verdi:

Facebook, silikon ortaklarımızla ve kendi iç uğraşlarımızla her vakit daha yüksek seviyede bilgi süreç performansı ve güç verimliliği sağlamanın yollarını araştırıyor.

Facebook ayrıyeten uygulamalarında görüntü ve canlı yayın sağlayan altyapıyı geliştirmek için görüntü kod dönüştürme işlerinde kullanmak üzere bir çip geliştiriyor. Bu proje, Google’ın YouTube’a yüklenen görüntülerin kod dönüştürmesini hızlandırmak için “Argos” Görüntü Kodlama Üniteleri (VCU’lar) ile yaptığı projeye hayli misal görünüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli