e
sv

Facebook, ünlülere yönelik cinsel tacizleri platformlarından kaldıracak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Facebook, platformlarında yaşanan siber zorbalık ve taciz içeren içeriklere yönelik yeni siyasetler çıkarmaya devam ediyor.

Toplumsal medya devi, yakın vakitte yaptığı bir açıklamada, zorbalık ve taciz siyasetlerine yönelik bir güncellemenin modülü olarak; ünlüler, siyasetçiler, içerik üreticileri ve “istemeden” ünlü olmuş bireyler dahil olmak üzere kamuya mal olmuş şahıslara yönelik “ağır cinsel saldırı” içeren içerikleri kaldıracağını duyurdu.

Dev şirket zati ünlülere yönelik kimi içerikleri kaldırıyordu. Yapılan yeni açıklamaya nazaran bu içeriklerin kapsadığı alanlar daha da genişleyecek. “Ağır cinsel taciz” içeren tüm içerikler Instagram, Facebook üzere platformlardan kaldırılacak.

Yetkililere nazaran, tanınmış bir kişiyi cinselleştirmeye adanmış profiller, sayfalar, kümeler ve etkinlikler; aşağılayıcı, cinsellik içeren photoshoplu manzaralar ve çizimler, tanınmış insanların hesabına yönelik yapılan cinsel içerikli yorumların hepsi kaldırılacak.

Facebook’un global güvenlik sorumlusu Antigone Davis tarafından çarşamba günü yapılan bir açıklamada şu sözler kullanıldı: “Bu çeşit akınlar halk tarafından tanınmış şahısların görünüşüne yönelik olduğu için ve değerli bir ziyana yol açtığı için bu değişiklikleri alma kararı aldık.”

Şirket buna ek olarak, gazeteciler ve insan hakları savunucuları üzere “istemeden” kamuya mal olmuş şahıslara yönelik daha fazla müdafaalar sağlayacağını tabir etti. Davis bununla ilgili, “Şöhret her vakit bir seçim değildir, bilhassa bayanlar, beyaz olmayan beşerler üzere bireyler zorbalık ve taciz edilme riskine çok daha fazla sahiptir” sözlerini kullandı.

Tenkitlerin akabinde bu kararlar alındı

Facebook’un genişletilmiş taciz aykırısı siyasetleri, şirketin ziyanlı davranışları ve yanlış bilgileri engellemek için gereğince uğraş sarf etmediğini belirten tenkitlerin akabinde geldi. Geçtiğimiz günlerde bir şirket çalışanı Facebook’un genç kızlara ziyan verdiğini, şirketin kâr almayı güvenlikten daha önde tuttuğunu söylemişti. Bundan evvel de Facebook’un insan tacirleri tarafından kullanılan bir platform olduğu ortaya çıkmıştı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli