e
sv

Facebook’un Myanmar ordusuna yönelik yasağı genişliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yıllardır Müslümanlara ataklar ve son olarak darbe haberleri ile gündeme gelen Myanmar da iç karışıklık devam ederken Facebook da ordu ile ilişkili hesapların paylaşım yapmasını engellemeye çalışıyor. Bu hafta yasak genişletildi.

Facebook’tan Myanmar atılımı

Facebook çatı şirketi Meta, geçen yıldan bu yana darbe yaparak ülke idaresini ele geçiren Myanmar ordusu ile ilişkili hesapların paylaşım yapmasını yasaklamıştı. Artık ise ordu denetimindeki işletmeleri temsil eden tüm sayfa, küme ve hesapları kapsayacak halde yasak genişletildi.

Şirketin yasağı genişletme kararı, İngiltere ve ABD’de yaşayan çok sayıda Arakanlı mültecinin, Myanmar’da kendilerine karşı nefret telaffuzunun yayılmasına müsaade vermekle suçladığı toplumsal medya devi Facebook’a 150 milyar dolar dava açmasından bir gün sonra alındı.

Myanmar’da 20 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, 2018’de Arakanlılara karşı şiddet ve nefret telaffuzunun kışkırtılmasını önlemek için kâfi çabayı göstermediğini itiraf etmişti. Birleşmiş Milletler (BM) de 2018’de Facebook’u sanal nefretin yayılması konusunda “yavaş ve etkisiz” olmakla suçlamıştı.

Myanmar ordusu, 2020’deki genel seçimlerde hile yapıldığı argümanlarının ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyon yaşanmasının akabinde 1 Şubat’ta idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına harikulâde hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe aykırısı protestocu ve isyancı kümelere silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı. Ülkede geniş iştirakli şovlar sürerken, üst seviye hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli