Facebook’un Yeni Yapay Zekası, Kansere Çözüm Olabilir

Yapay zekanın bilim ve teknolojiye sağlamış olduğu faydalar her geçen gün artıyor. Yaşamın birçok alanında kullanılmaya başlanan yapay zeka, tıp alanında çığır açabilir. Facebook’un açıklamasına bakılırsa firmanın geliştirdiği yapay zeka, kanseri yenmekte katkı sağlayacak deva kombinasyonlarını tahmin edebiliyor.

İddiaya bakılırsa Facebook’un yeni yapay zeka sistemi, değişik ilaçların birbiriyle aynı anda kullanıldığında ortaya çıkan değişik tesirleri tahmin edebilir. Böylece ilaçların hücreler içerisinde sağlamış olduğu tesir hızlandırılabilir yahut artırılabilir. Bu yönde yapılacak emekler pozitif netice verirse kim bilir ‘kanserin emin çözümü’ diyebileceğimiz tedavi süreçleri ortaya çıkabilir.

Facebook’un AI Research departmanı ve Almanya’daki Helmholtz Centre tarafınca geliştirilen yeni yapay zeka sistemi, Facebook’un iddiasına bakılırsa kanser benzer biçimde rahatsızlıkların tedavisinde işe yarayacak deva kombinasyonlarını tahmin edebilen ilk bayağı kullanımlı yapay zeka sistemi. Münih’teki Helmholtz Centre’da vazife alan ve çalışmanın biri olan isimlerinden olan Fabian Theis, bu tip deva araştırmalarının genel anlamda seneler aldığını söylüyor. Bilhassa kanser tedavisi için değerlendirilen yapay zeka sisteminin daha birçok hastalığın tedavi dönemini kısaltacağı umuluyor.

Yeni yapay zeka modeli iyi mi çalışıyor?

Facebook’un yapay zeka modeli, hücrelerin belli deva kombinasyonları kullanıldıktan sonrasında verdiği tepkileri hesaplıyor ve bu verileri kaydediyor. İlaçların türü, hangi ilaçlarla birleştirildiği, doz, alınan süre ve hedeflenen hücre çeşidini göz önünde bulundurarak işleyen sistemin kişiden kişiye farklılık gösterebilecek tedaviler ortaya koyması planlanıyor.

Bu tip çalışmaların insanoğlu tarafınca yürütülmesi oldukca zor

Inceleme kadrosu, bu tip tahminlerin insanoğlu tarafınca yapılamayacağını öne sürüyor. 100 ilacın değişik kombinasyonlarının kontrol edileceğini düşünelim: 5 tanesinin seçilip 3 değişik dozla kombine edilmesi, 19 milyar denemeye muadil geliyor. Evet, bu tip emekler insanoğlu tarafınca yürütülmüyor değil; sadece bütün olasılıkların gözlemlenmesi, ara ara 5 yılı aşan emekler nihayetinde gerçekleşiyor.

Sistemin neticeleri %90 doğruluk taşıyor

Inceleme kadrosu, yapay zeka modelini kontrol etti. Doğruluk payını tahmin etmek için çalışmada tesiri malum deva kombinasyonları kullanıldı. Meydana getirilen testin nihayetinde sistemin, ilaçların hücreler üstündeki tesirini %90’ı aşan doğruluk payıyla tahmin etmiş olduğu ortaya çıktı.

Yeni yapay zeka modeli, aleni kaynaklı bir çalgı olarak inceleme topluluğuna sunulacak ve zaman içinde geliştirilecek. Facebook AI Research’ten David Lopez Paz, modelin tek bir cihazda birkaç saat içerisinde gelişebildiğini söylüyor. Hemen hemen canlılar üstünde ayrıntılı testler yapılmamış olsa da Facebook’un yeni yapay zekasının kanser tedavisi için çok önemli bir ilk adım olduğu düşünülüyor.

GÜNCEL TEKNOLOJİ BLOG WEB SİTESİ

güvenlik kamerası En aktüel teknoloji haberleri, yeni çıkan teknolojik aygıtlar ve teknolojik aygıtların tüketimini ile alakalı problem yaşıyorsanız tam yerindesiniz. Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri ücretsiz bir durumda sunacaktır. Ayrıca eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza imkan tanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli