e
sv

Fallout 3 İçin Games For Windows Live Zaruriliği Kalktı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Microsoft, 2007 yılında PC ve Xbox Live kullanıcılarını birleştirmek hedefiyle “Games For Windows Live” isminde bir oyun başlatıcısı kullanıma sunmuştu. Bu servis sayesinde Xbox başarımlarının ve birtakım Xbox toplumsal özelliklerinin PC tarafına getirilmesi amaçlanıyordu.

Lakin PC kullanıcıları, son derece makus bir kullanıcı arayüzüne sahip olan bu servise hiçbir vakit ısınamadı ve servis, 2014 yılında kapatıldı. O vakitten beri, çok sayıda yayıncı ve geliştirici oyunlarını Games For Windows Live’den bağımsız hale getirmek için teşebbüste bulundu. Hatta PC Gamer’ın bu mevzudaki haberine nazaran, bu oyunlardan biri de servis içerisinde son olarak kullanıma sunulan yüksek profilli oyunlardan olan “Dark Souls: Ready To Die Edition” idi.

Bethesda ise bu vakte kadar kimi nedenlerden dolayı Fallout 3 oyununun Games For Windows Live bağımlılığını kaldıramadı. Ve bu bağımlılık, Fallout 3’ü Steam üzerinden çalıştırmayı tam bir azap haline getiriyordu. Çünkü Bethesda’nın ünlü RPG oyununu oynamak için ya çeşitli zorlukların üstesinden gelerek Games For Windows Live servisinin Windows 10’da çalışmasını sağlamanız ya da oyunun servis ile bağını ortadan kaldırmak için bir mod kullanmanız gerekiyordu. Ki bu iki formül de günümüz koşullarında yalnızca oyun oynamak isteyen biri için bir epey uğraştırıcı.

Neyse ki, Fallout 3’e ve GOTY sürümüne gelen güncelleme ile bu sorun geçmişte kaldı. Yeni güncelleme, oyunun içerisindeki bütün Games For Windows Live kalıntılarını ortadan kaldırıyor ve oyunu sıkıntısız bir halde bir açabilmenizi sağlıyor. Yayımlanan yama notlarının bir kısmında, “Fallout 3, Steam’de evvelden yüklüyse, oyunu kaldırıp tekrar yüklemenizi öneririz. Oyun, artık Games for Windows Live gerektirmiyor ve çabucak başlayacak.” formunda bir açıklama da yer alıyor.

Bu, uygun bir haber olsa da Games For Windows Live servisi oyuncuların başına açtığı kederler bununla sonlu değil. Geçtiğimiz yıl içerisinde Rockstar, servise olan bağımlılığı nedeniyle GTA 4‘ü Steam’den kaldırmak zorunda kalmıştı. Fallout 3, kendini bu servisin pençesinden kurtardı. Darısı GTA 4’ün başına diyelim!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli