Felçli Bir Birey, Yapay Zeka Sistemiyle Hızlıca Yazı Yazdı

Teknoloji yardımıyla birçok rahatsızlık ve engelin günlük yaşamda yarattığı zorlukları azaltabiliyoruz. Beyinle denetim edilen protez kollar, işitme cihazları bunlardan yalnız bazıları. Düşünceyle makale yazmayı elde eden sistemleri de bir ihtimal duymuşsunuzdur. Bu teknoloji, nüzul şeklinde nedenlerle yazma yetisini yitirmiş insanların iletişimini kolaylaştırmak için senelerdir geliştiriliyor. Meyvesi ise kısa sürede hemen hemen kusursuz bir halde kendini gösterdi.

Felçli bir erkek, beyin-bilgisayar bağlantısı yardımıyla düşünceleriyle makale yazdı. Bir yapay zekadan güç alarak çalışan ‘beyin-bilgisayar arayüzü’ yardımıyla erkek, engeli olmayan biriyle nerede ise aynı hızda makale yazabildi. Bu emek verme daha ilkin de yapılmıştı sadece meydana getirilen geliştirmeler sonunda hız iki katına çıkmış oldu.

Düşünceler dijital ortamda yazıya çevrildi

Stanford Üniversitesi’nden bir öbek araştırmacı, bir aygıt ve yapay zekayı bir araya getirerek ‘beyin-bilgisayar arayüzü’ dedikleri bir sistem oluşturdular. İmplant halinde felçli bireyin beynine bağlanan aygıt, gelen sinyalleri yapay zeka yazılımına aktardı. Düşünceleri çözümleyen yazılım, insanın yazmak istediklerini bilgisayar ortamında yazıya çevirdi.

Yazma hızı iki katına çıktı

Benzer bir emek verme 2017 senesinde da yapılma, başarı göstermiş geçse de hızının geliştirilebileceğine karar verilmişti. Kısa sürede meydana getirilen son çalışmada felçli kişinin düşünceleriyle makale yazma dönemi, iki katından daha çok hız kazanmıştır. Bu sistemle dijital ortamda makale yazmanın, engelsiz kişilerin yazma dönemi kadar süratli olduğu görüldü.

Engeli bulunmayan bir yetişkinin parlak zeka telefondaki yaklaşık yazma hızı dakikada 23 kelime olarak ölçüldü. Sistemi kontrol etmek için gönüllü olan katılımcıysa %94,1 doğrulukla dakikada 18 kelime yazdı. Devam eden çalışmalarla sistem daha da geliştirilirse kim hatırlar, kim bilir beyin-bilgisayar arayüzünü kullanan bireyler engelsiz bireylerden daha süratli yazmaya başlayabilir.

Bu sistemin daha da geliştirilebileceğine razı gelen araştırmacılar, yazma yetisini yitirmiş kişiler için ümit verici açıklamalarda bulunmuş oldu. Açıklamalara bakılırsa beyin-bilgisayar arayüzü; ALS, inme, omurga hasarı ve amputasyon şeklinde birçok nedenden ötürü yazma yetisini kaybeden milyonlarca insana yardım edecek seviyeye gelebilir.

GÜNCEL TEKNOLOJİ BLOG WEB SİTESİ

güvenlik kamerası En aktüel teknoloji haberleri, yeni çıkan teknolojik aygıtlar ve teknolojik aygıtların tüketimini hakkındaki problem yaşıyorsanız tam yerindesiniz. Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri ücretsiz bir durumda sunacaktır. Ayrıca eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza imkan tanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli