e
sv

Fransa’da aşı olmayan 3.000 sıhhat çalışanı açığa alındı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

15 Eylül Çarşamba günü yürürlüğe giren yeni bir kural, ülkede bulunan 2.7 milyon sıhhat, bakımevi ve itfaiye çalışanı için aşı olmayı zarurî hâle getirdi. Bu kararın yürürlüğe girmesinin akabinde da ülkede aşı olmayan 3.000 sıhhat çalışanının açığa alındığı duyuruldu.

Fransa Sıhhat Bakanı Olivier Vêran bugün mevzuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, açığa alınmaların birçoklarının “süreksiz” olduğunu tabir etti: “Açığa alınmaların birçok süreksiz. Artık birçok sıhhat çalışanı aşı olmayı kabul ediyor ve aşı zorunluluğunun gerçek olduğunu görüyorlar.”

Yetkililere nazaran yürürlüğe giren yeni kural sıhhat kesimindeki tüm tabipler, hemşireler, ofis çalışanları ve gönüllüler için geçerli olacak.

Lider Emmanuel Macron da çalışanlara birinci olarak 12 Temmuz’da bu kural değişikliğini duyurmuş, 15 Eylül’e kadar herkesin en az bir doz aşı yaptırmaları yahut işten ayrılmaları gerektiği konusunda ihtarlarda bulunmuştu. Bu açıklamalardan sonra aşı randevu sistemi çok yoğunluktan ötürü çökmüş ve meseleler yaşanmıştı.

Sıhhat hizmetlerinde aksama korkusu ülkeyi sardı

BBC’ye nazaran kararın yürürlüğe girmesinden sonra aşı olmayı reddeden insan sayısı ise azımsanamayacak kadar fazla, bu yüzden de sıhhat hizmetlerinde aksama korkusu vatandaşları sarmış durumda.

Örneğin, Fransa’nın güneyindeki Nice’de yalnızca bir hastanede yaklaşık 450 çalışan misyondan uzaklaştırıldı. Bu durum da bina dışında protestoların oluşmasına yol açtı.

AFP haber ajansının bildirdiğine nazaran de güneydeki diğer bir kent olan Montelimar’da aşılı anestezi uzmanı kıtlığı nedeniyle acil olmayan birçok ameliyat iptal edilmeye başlandı. Acil serviste çalışan bir hekim da durumla ilgili, “Bu insanların yerine birini bulana kadar onları işte tutmalıyız.”

Sıhhat bakanı ise gelen bu haberin akabinde sıhhat hizmetlerinde sürekliliğin ve bakımın sağlandığını ve aksilik yaşanmadığını belirtti.

Fransa, bu üslup bir kararı veren tek ülke değil. İtalya da 15 Ekim’den itibaren tüm çalışanlar için aşı zorunluluğunu getirecek. Yunanistan ve ABD de hükümet çalışanlarına aşı zaruriliği getirmeyi planladığını açıklamıştı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli