e
sv

Fransa’dan yeni karar: Avrupa, SpaceX ile rekabet edecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

6 Aralık’ta gerçekleştirilen açıklamalarda Fransa Maliye Bakanı Brono Le Maire, tekrar kullanılabilir bir roket geliştirerek Avrupa’nın SpaceX ile rekabet etmesini sağlayacak yeni planlarını duyurdu.

Yeni plana nazaran, Fransa merkezli roket firması ArianeGroup, 2026 yılına kadar Maia isminde yeni bir kaldırma roketi geliştirecek. Bununla birlikte Avrupa Uzay Ajansı’nın daha büyük ve tekrar kullanılabilir bir roket geliştirme planlarının dört yıl önüne geçilmesi sağlanacak.

Planı Fransa üstlenecek

1 metrik ton kaldırma kapasitesine sahip olacak yeni roket, metan ve sıvı oksijen ile beslenen yine kullanılabilir Prometheus roket moturundan güç alacak. Geliştirme evresinde olan bu motor, Falcon 9 roketinde kullanılan dokuz motordan biri olan Merlin 1D roket motoru ile yarışabilecek lakin yeni roket, 15 kat daha az kaldırma gücüne sahip olacak.

Ekim ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macon, endüstriyel inovasyonu teşvik etmeyi amaçlayan ‘Fransa 2030‘ planına 30 milyar Euro yatırım yapılacağını açıklamıştı. Bununla bir arada bu yatırımın 1,5 Eurosu Uzay teşebbüslerine harcanması planlanıyor.

Avrupa’da fırlatma üstünlüğü için Fransa, Almanya ve İtalya ortasındaki devam eden rekabet sebebiyle Avrupa’nın roket siyasetlerinin hayli karışık olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü eyalet hükümetleri tarafından desteklenen kurumsal fırlatma şirketleri ile ticari start-uplar ortasında da gelirimler yaşanıyor.

Yeni duyuru tüm bu sıkıntıları kapsıyor olsa da Le Maire, “Öteki bir deyişle, SpaceX’imiz olacak, Falcon 9’umuz olacak. 10 yıl evvel yapılan makus bir stratejik seçimi telafi edeceğiz.” kelamlarını lisana getirdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli