e
sv

GA104 GPU ile Gelen RTX 3060 Kartlar Birinci Kere Listelendi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Geçtiğimiz hafta daha üst seviye Ampere modellerinde kullanılan GA104 GPU’ya sahip RTX 3060 ekran kartlarından bahsetmiştik. Bu hafta ise Gainward ve Galax isimli iki ekran kartı üreticisi, yeni GPU’ya sahip eserleri listelemeye başladı.

Üreticiler, GA104-150 tabanlı kartlarını şimdilik sırf Çin’de listeliyor. NVIDIA, daha evvel GeForce GTX 1650 ve GeForce RTX 2060 modelinde GPU değişikliği yapmıştı. Bu nedenle dünyanın farklı bölgelerinde GA104 GPU’lu RTX 3060 modellerinin satıldığını görmemiz sürpriz olmaz.

AMD ve NVIDIA üzere çip geliştiricileri, OEM’ler yahut belli satıcılar aracılığıyla kusurlu olan çipleri toplu halde satmayı tercih edebiliyor. Bu ortada, kusurlu dediğimiz yongalardaki fonksiyonel olmayan birkaç ünitenin devre dışı bırakıldığında harika biçimde çalışabildiğini not düşelim.

Gainward ve Galax’ın ekran kartları büyük baskılı devre kartları (PCB’ler) kullanıyor. Fakat üreticilerin GA106 ve GA104 tabanlı GeForce RTX 3060 12 GB kartlar için tıpkı PCB’leri kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Şayet PCB’ler birebir aynıysa, bu GA104 ve GA106’nın pin-to-pin uyumlu olduğu manasına geliyor.

GA104, GA106’dan değerli ölçüde daha büyük boyutlarda ve kullanılmayan kısımlara sahip olduğundan ötürü soğutması daha kolay olabilir. Öte yandan, gelen bilgilere bakılırsa iki farklı sürüm ortasında bir performans farkı bulunmuyor ve ayrıntılı testler yapmadan kesin olarak yorum yapmak mümkün değil.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli