e
sv

GeForce NOW’da NVIDIA Araçları Nasıl Kullanılır?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Birbirinden hoş araçların yer aldığı bu ekosistem hâlihazırda NVIDIA sistemler içerisine entegre durumda. Şirketin bulut tabanlı oyun servisine geldiğimizde de bu özellikleri kullanabiliyoruz. Bu bağlamda tek bir rehber ile birlikte bu üç aracı da nasıl kullanacağımıza yakından bakacağız.

Ferdi bir oyuncu yahut bir içerik üreticisi (yayıncı-YouTuber) da olsanız bu servisler size kolaylık sağlayacaktır. En kolayından düşünecek olursak oyun oynadığınız sırada hoş bir görüntü yakaladınız yahut üreteceğiniz içerikle alakalı bir bilgi ekranda yer alıyor, işte o anda ekran imgesi almak istemez misiniz?

Tıpkı biçimde oynadığınız oyunda hoş bir galibiyet aldınız, bu anı sonradan arkadaşlarınıza/izleyicilerinize göstermek istemez misiniz? İşte burada NVIDIA’ın kendi sistemi devreye giriyor. Ek olarak bu oyunları GeForce NOW vasıtasıyla oynayacak olsanız bile NVIDIA Araçları devreye alınabiliyor. Üstelik bu özellikler, atayacağınız kısayol tuşları sayesinde yalnızca bir tuş kadar yakınınızda olacak.

Bu araçların isimleri ise şöyle; Highlights, Freestyle ve Motnage.

NVIDIA Highlights, otomatik kayıt özelliği sayesinde size hiçbir anı kaçırmamanız konusunda yardımcı oluyor. Örneğin Rainbow yahut Valorant üzere üretimlerde rekabetçi maça girdiğinizi düşünün, yapacağınız ayarlamalar sonrasında işi Highlights’a bırakın. O sizin aklınıza gelmemiş olsa bile otomatik olarak maç uzunluğu kayıt tutacaktır.

Süreç GeForce NOW tarafına geldiğinde ise bu oyunlara Apex Legends, Destiny 2 ve Rocket League örnek gösterilebilir. Şirket bu halde takviye sağladığı oyunların geliştiricileriyle araçlarla uyumluluğun bozulmaması ismine yakın temasta olduğunu söz ediyor.

Buna ek olarak şirketin bulut servisiyle ilgili yaptığı bir açıklamada mevcut:

“Bulut sunucularında akıllı desen ve manzara tanıma teknolojisi geliştirerek ek GeForce NOW oyunlarında da değerli anları tespit edebiliyoruz. Bu anlardan biri tespit edildiğinde, Öne Çıkanlar klipleri ileride gözden geçirmek yahut paylaşmak için mahallî sabit diskinize kaydedilir.”

Ayrıyeten bu özelliğin desteklendiği oyunların tam listesi için GeForce NOW uygulamasının arama kısmına Highlights yazarak sonuca göz atabilirsiniz.


GeForce NOW NVIDIA Araçları – Highlights dayanaklı oyunlar –

Bu ayarları nasıl açabileceğiniz konusuna değinecek olursak, örneğin Apex Legends’i başlatırken karşınıza faal edip etmek istemediğiniz seçenekler sunulduğunu göreceksiniz. Dilerseniz hepsini açabilir/kapatabilir yahut istediklerinizin birkaç adedini açabilirsiniz. Durumlardan biri yahut birkaçı gerçekleştiğinde kayıt süreci başlar, kayıt sonunda da sabit diskinize bir kopyası depolanır. Örneğin maç sırasında;

 • 1x öldürme,
 • 2x öldürme,
 • 3x öldürme,
 • Tek seferde birden fazla rakibi öldürme,

üzere anlarda otomatik kayıt alındığını görebilirsiniz. Natürel bu ayarları oyunu başlattıktan sonra da güncelleme talihiniz mevcut.


GeForce NOW – NVIDIA Araçları – Highlights Apex Legends ayarları –

Oyun sırasındaki süreçte ayarları açmak için PC’de CTRL + G ve Mac’te Cmd + G tuşlarına basın, arayüz ekranın sol tarafında görünecektir.

Ayrıyeten klipler üzerinde daha fazla denetim de mümkün. Oyun içi yer paylaşımı, üyelerin anları manuel olarak kaydetmesine de imkan tanıyor. Geriye kalan tek şey oyuna başlamak.


GeForce NOW – Highlights oyun içi menüsü –

Assassin’s Creed Odyssey’de hiç antik Yunan’ı keşfedip “Bu sepya tonunda harika görünür” diye düşündünüz mü? NVIDIA Freestyle’a girin: üyelerin oturumlar sırasında grafiklerin görünümünü değerli ölçüde değiştirmesine imkan tanıyan filtreler koleksiyonunu keşfedin.

Neredeyse tüm GeForce NOW oyunları Freestyle’ı dayanaklar ve oyun içinde yer paylaşımı aracılığıyla etkinleştirilebilir. Kullanıcılar burada çeşitli filtreler kullanarak üç adede kadar evvelce ayarlanmış tarzı yapılandırabilirler.


GeForce NOW NVIDIA Freestyle

Karmaşık ve hoş bir ekran imajı için üç filtreyi tek bir tarzda birleştirin.

Kısayol tuşlarını (Windows: CTRL + 1 / Mac: Cmd + 1) tuşlayarak yahut oyun içi arayüzde manuel olarak Freestyle filtreleriyle canlı ekran manzaraları alabilirsiniz.

Hem NVIDIA Highlights hem de Freestyle‘ı destekleyen oyunlar içerisinde daha da renkli ve sanatsal görüntüler için filtreler açıkken de kayıt almanız mümkün.

GeForce NOW üzerinden oynadığınız oyunlardan aldığınız kesitleri NVIDIA araçları ile şekillendirebilirsiniz. Montage vasıtasıyla aldığınız klipleri tek bir çatıda toplayabilir, editlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Birden fazla görüntü seçildiğinde, yeşil çubuğun sağ üst köşesindeki Montaj düğmesine tıklayın. Bu, (GeForce NOW üyelerinin) montage içindeki klipleri inceleyebilecekleri, istenmeyen kısımları kaldırabilecekleri, bir başlık ekleyebilecekleri ve animasyonları seçebilecekleri bir önizleme oluşturacaktır.


NVIDIA araçları Montage

NVIDIA Montage klipler

Oluştur dedikten sonra klipleriniz ayarladığınız halde tek bir görüntü olacaktır.

Dışa aktarılan görüntü, Düzenle’ye tıklanarak ve akabinde gerektiğinde kısaltmak için vakit çizelgesindeki düzenleme okları kullanılarak kısaltılabilir. Tamamlandığında Kaydet’e tıklayın ve Montage’de açtığınız klibin aslının üzerine ya da yeni bir klip olarak kaydedilecektir. Bu kadar. Montaj, ek görüntüler ve ekran imgeleri ile birlikte arkadaşlarınızla paylaşılmaya hazır.

Ek olarak tüm kusursuz montajların ve oluşturulan öteki kliplerin belge pozisyonu, oyun içi arayüze üzerindeki evraklar ve disk alanı seçeneğinden bulunabilir.

Burada üyeler, Galeri’de son kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin bir önizlemesini alır, görüntü kaydeder, ekran manzaraları alır, mikrofonu açıp geri bildirim sağlar. Oynanışı daha da özelleştirmek için dişli simgesine tıklayın. En kullanışlı seçimlerden ikisi Kısayol denetimleri ve Heads up ekranıdır. Kısayol denetimleri, oyunculara kolay bir komutla kayıt, yakalama, oyun filtreleri ve daha fazlası üzere özelliklere anında erişim sağlar. Birden fazla kısayol özelleştirilebilir.


Oyunlar yüklenirken oyun içi bindirme komutu otomatik olarak sağ üst köşede belirir.

NVIDIA Araçları kısayol denetimleri

Bir kısayolu değiştirmek için komut alanına tıklayın, alternatif bir kısayol yazın ve kaydetmek için enter tuşuna basın.


GeForce NOW NVIDIA araçları varsayılan kısayol tuşları

Bu ortada, Heads up display, canlı oyun sırasında head up ekranına yahut HUD’ye daha fazla bilgi eklemek için seçenekler sunuyor.


GeForce NOW – Heads Up

Üstteki görsel, kullanıcıya kayıt esnasında seslerin tam manasıyla açık olup olmadığını gösterir; mikrofon seslerinin açık olup olmaması üzere.


Üyeler, ping (ms), paket kaybı ve FPS’yi ölçmek için HUD’ye istatistik ekleme seçeneğine sahiptir.

GeForce NOW’daki tüm eşsiz özelleştirme seçeneklerini keşfetmek için beş dakikanızı ayırmanızı öneririz.

GeForce NOW bulutta olduğundan, tüm oyun içi yerleşim ve içerik oluşturma özellikleri sahne ardında otomatik olarak güncellenir ve suram gerekmeden anında erişilebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli